Rady a cviky

AKO CVIČÍME 22. september 2014

V čom spočíva potenie?

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V čom konkrétne nám potenie prospieva?

V prvom rade by ste sa na potenie nemali pozerať ako na nejakú nečistú záležitosť. Naše telo sa potí, aby vyrovnalo svoju teplotu a súčasne sa tým zbavuje škodlivých látok.

Prečo sa potíme? Je to omnoho jednoducšie, než si myslíte. Potením sa naše telo prirodzene ochladzuje. V podstate nám to pomáha udržať vhodnú telesnú teplotu, potenie zabraňuje prehriatiu organizmu, ktoré by v dôsledku mohlo viesť k veľmi vážnym zdravotným komplikáciám a v extrémnych prípadoch i k smrti. Pre ženy je potenie nežiaduce a neženské.

Keby sme sa nepotili, naša telesná teplota by narastala do závratných výšin. Nehovoriac o tom akú záťaž by to predstavovalo pre celý organizmus. Pri potení sa naše telo zbavuje škodlivých látok ako sú: trans tuky, jednoduché cukry a ďalšie chemické látky, ktoré často pochádzajú z nezdravých jedál.

Záleží na množstve? Áno záleží, naviac pokiaľ sa začínate potiť hneď po zahájení tréningu, je to známka adekvátnych schopností tela nastoliť vyhovujúcu teplotu. Platí, že sa fyzicky aktívni ľudia potia viac než tí, ktorí sa toľko nehýbu? To, či sa potíte viac alebo menej záleží predovšetkým na individuálnom nastavení metabolizmu. V žiadnom prípade teda nie je možné, aby ste porovnávali fakt ako sa potíe vy a ako kolegyňa na vedľajšom bežiacom páse, i keď máte napríklad nastavenú rovnakú záťaž. Množstvo vylúčeného potu nie je závislé od toho č ste trénovaní alebo začiatočníci.

Sú antiperspiranty škodlivé? Na tieto túto tému sa vedú rozsiahle diskusie už dlhú dobu. Aj keď mnohí odborníci považujú túto tému za uzavretú, nájdu sa však aj takí, ktorým stále nedá spať narastajúci výskyt rakoviny a hľadajú spojenie práve s používaním antiperspirantov na báze hliníku.  Budeme si vak musieť počkať na výsledky nejakej dôveryhodnej štúdie, ktorá by túto problematiku trochu viac objasnila. Ak máte z používania antiperspirantov obavy, kupujte produkty, ktoré neobsahujú hliník, určite nebudete mať problém si vybrať.

 Zdroj: Fitness 3/12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

      

 

 

 

 

 

 

911 zhliadnutí
Naposledy zmenené 09. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Budeme vás zásobovať tipmi na recepty, tréningami a novinkami zo sveta fitness, wellness, health & beauty.

Kontakty

Telefón: +421 917 611 700

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pridajte sa k nám