Rady a cviky

AKO CVIČÍME 10. október 2014

Parťáci na chudnutie

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Vyberte si fitness pomôcky, ktoré skvelo využijete nielen pri cvičení v posilňovni, ale i doma. Tie najlepšie pre vás vybral tréner Peter Klečka z tréningového centra Powerfit. Mnoho pomôcok pomáha nielen na posilnenie tela, ale aj vo fyzioterapii.

VIPR - ide o gumičkovú činku, v ktorej je ľahká železná vložka, ktorá zabraňuje tomu, aby VIPR praskol, ale aby zároveň bol pružný. Výhoda je v úchope oboma rukami, ktorý je paralelný, a tým pádom pri cvičení nedochádza k zbytočnému zaťaženiu zápästí. Je i možnosť jednoručného držania. S pomôckou sa dá posilňovať celé telo alebo sa zamerať na aeróbne cvičenia, keď si VIPR možno prehadzovať zo strany na stranu alebo s ním robiť rotácie. Tým rozvíja pohybovú koordináciu a precvičuje rovnováu. Vyrába sa v niekoľkých váhových kategóriách, čo sa odlišuje podľa farebného prevedenia.

Rada trénera: VIPR je nezničiteľný, môžete s ním robiť takmer čokoľvek- rotovať, tĺcť o zem a využiť jeho mechanickú zotrvačnosť.

KETTLEBELL - pomôcka obľúbená medzi šaolínskymi mníchmi sa objavila v Európe  už v 18. storočí v Rusku. Dnes sa u nás využíva nielen vo fitness, ale i na aeróbne cvičenie. Dnes sa u nás využíva nielen vo fitness, ale i na aeróbne cvičenie. So železnou guľou s uchom sa dá posilňovať celé telo, ale na rozdiel od svojej "príbuznej" činky väčšmi šetrí zápästia a dajú sa s ňou robiť švihy, trhy a nadhody. Pri cvičení prsných svalov je lepšie použiť klasické činky, ale pri posilňovaní dolných končatín alebo ramien sú kettlebelly lepšie. Predávajú sa v rôznych veľkostiach od 4 do 50 kg.

Rada trénera: v obchodoch sa stretnete s rôznymi materiálmi tejto pomôcky. Zo skúseností sú najlepšie: pogumované a kovové, naopak umelohmotné sa rýchlo omlátia a môťu prasknúť.

ŠVIHADLO - skvelý doplnok aeróbneho cvičenia, najmä na posilňovanie dolných končatín. Dobrá pomôcka aj na asistovaný strečing a ako súčasť tréningu bojových umení. Správny pobyh vychádza zo zápästí. Pri skákaní je dôležité nekrčiť kolená, pretože to zbtočne uberá energiu a ničí súhru nohy/ruky. Dobrú dĺžku švihadla pre seba zistíte postavením sa na polovicu, pričom by konce mali dosahovať do polovice paží, Inak zbytočne dochádza k zakopávaniu a ničeniu chrbta. Skákanie nie je vhodné pre ľudí s extrémne skrátenými lýtkovými svalmi a tiež sa neodporúča ľuďom s ťažkou obezitou,

Rada trénera: do švihadla sa odporúča investovať od 10 eur vyššie. Najlepšie sú bužírkové alebo kožené s ložiskovými úchytmi, vďaka ktorým švihadlo lepšie lieta a nezamotáva sa.

GYMSTICK - zhruba 130 centimetrov  dlhá cvičebná tyč k nám prišla zo Škandinávie a zatiaľ sa s ňou zoznamujeme. Pomôcka je určená nielen na fitness aktivity, ale aj  a fyzioterapiu a kardio cvičenie. Pružná gumová časť umožňuje naťahovanie a posilňovanie celého tela. Na tyč si navýjate dĺžku gumy, a tak sami rozhodujete o intenzite odporu. Na oficiálnych stránkach možno nájsť množstvo cvikov. Gymstick je farebne rozdelný podľa intenzity odporu - najľahší (zelený) sa odporúča na rehabilitáciu, stredná obtiažnosť (modrý) sa hodí pre ženy, ktoré s cvičením začínajú.

OVERBALL - veľmi obľúbená pomôcka, ktorá sa využíva nielen vo fitness, ale i pri fyzioterapii. Je účinná na rôzne balančné cvičenia - podkladanie zápästí, kolien alebo balans ns nohách. Pri cvičení je vhodná na podloženie krčnej alebo bedrovej chrbtice pre ľudí, ktorí ešte nemajú dostatočne posilnené svaly, aby mohli cvičiť iba na podložke. Pri podložení krížovej kosti možno jednoduchšie zapojiť brušné svaly a zbytočne tak nezaťažovať chrbát. Overbally s výstupkami sa využívajú na masáž a na prekrvenie tela. Pomôcka sa predáva celkom vyfúknutá a dofukuje sa podľa jednotlivých cvikov.

Rada trénera: Overball určený na relaxáciu si kúpte v zdravotníckych potrebách, naopak tie, ktoré sú určené pre balans a sú z pevnejšej gumy, zoženiete v obchode so športovými potrebami.

THERA - BAND - veľmi využívaný vo fyzioterapii, ale vhodný aj na posilnenie vnútornej a vonkajšej strany stehien, medzilopatkových svalov a brušných svalov. Dá sa kamkoľvek priviazať. Vďaka tomu, že je z gumy, kladie rezistentný odpor. Delí sa na niekoľko kategórií, keď je zo slabšej gumy, nekladie taký odpor, a preto sa využíva pri ľahšom cvičení, ktoré umožňuje hru s rôznymi dysbalancami po úrazoch. Po tréningu ho treba opatrne zkožiť, aby sa huma nezačala lepiť, a tiež nie je dobré nechávať ho na slnku. Na trhu je už niekoľko kníh, ktoré sa zameriavajú na cvičenie s Thera- Bandom.

Rada trénera: Thera - Band sa predáva na metre. Nech ste hocako vysokí, odporúča sa kúpiť dĺžku 2,5 - 3 m, ktorá sa pri cvičení dá upraviť namotaním na ruky.

 

Zdroj: Diéta 10/14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

948 zhliadnutí
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Budeme vás zásobovať tipmi na recepty, tréningami a novinkami zo sveta fitness, wellness, health & beauty.

Kontakty

Telefón: +421 917 611 700

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pridajte sa k nám