Jedálniček

VLÁKNINA, ZNÁMA - NEZNÁMA

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

O vláknine, jej mieste v jedálnom lístku zdravého človeka ako aj o jej funkcii pre ľudský organizmus sa toho už popísalo veľa. V tomto článku je niekoľko faktov o tejto nevyhnutnej zložke potravy ako aj súvislosti s niektorými zdravotnými problémami spôsobenými jej nedostatočným príjmom.

Optimálna konzumácia vlákniny je 30 - 70 g denne, my však prijímame v priemereasi len 10 - 20 % našej fyziologickej potreby (5 - 10 g na 10 kg váhy). Pre predstavu, na to, aby sme prijali 20 g vlánkniny by sme museli skonzumovať 2 - 2,5 kg jabĺk alebo 3 kg ryže, čo je samozrejme pre väčšinu ľudí nereálne. Riešením je zaradiť do svojho stravovacieho režimu prídavok vlákniny vo forme potravinového doplnku. Dôležité je, aby bol vybraný produkt zložený z vláknin rôznych druhov, pretože jednozložkové vlákniny (ovsenné vločky a iné) na seba viažu len isé spektrum látok, niektoré - pre organizmus užitočné - mikroživiny (vitamíny, minerály, baktérie...) a môžu spôsobiť ešte väčšiu nerovnováhu v prostredí tráviaceho traktu. Na viac - vláknina nerozozná, či z tela odnáša nebezpečný toxín, živé baktérie alebo potrebný stopový prvok.

Nevyhnutnou súčasťou zlepšenia výživovej kondície a tým aj celkového zdravia je správne fungovanie mikroflóry. Z takmer 1 kg baktérií v našom tele majú rozhodujúcu úlohu tzv. laktogénne baktérie. Okrem toho, že baktérie produkujú potrebnú kyselinu mliečnu a octovú, majú mnoho ďalších dôležitých funkcií - slúžia spolu s črevnými plakmi ako prvá imunitná bariéra a likvidujú mnohé škodlivé látky ešte predtým ako sa dostanú do krvného obehu, podieľajú sa na rozklade živín, umožňujú odstraňovaťmnohoročné usadeniny z črevnej steny a tým napomáhajú pri prevencii mnohých zdravotných problémov ako napríklad nádcha, únava, bolesti hlavy, akné, atď.

Trápia vás rôzne zdravotné problémy a vy neviete prečo? Príčina je s veľkou pravdepodobnosťou v hrubom čreve. Zbytočne budete jesť "kilá" vitamínov, pretože, tým neodstránite príčinu, len potlačíte následok. Napadlo vás riešenie v podobe konzumácie kyslomliečnych výrobkov s obsahom týchto kultúr? Asi vás sklame, že vúčšina z tzv. funkčných potravín tohto typu (napríklad jogurty) obsahuje príliš malé množstvo týchto baktérií na to, aby dokázali účinne zlikvidovať prevládajúcu patogénnu mikroflóru. Naviac majú väčšinou príliš krátku životnosť, udržia sa v tráviacom trakte len 3 - 4 hodiny, a potom hynú, pretože nemajú dostatočné podmienky na rozmnožovanie.

Špecializované produkty - potravinové doplnky umožňujú v priebehu niekoľkých dní až mesiacov zlepšiť danný stav (záleží od stupna znečistenia organizmu). Vo všeobecnosti trvá správna očista niekoľko mesiacov. Úpravou mikroflóry a očistou tráviaceho traktu pomocou vlákniny s obsahom živých mikrokultúr zbavíme organizmus toxických látok účinne a prirodzenou cestou, čím "uvoľníme ruky" imunitnému systému na riešenie mnohých zdravotných problémov. Zlepšením životnej kondície sa zvýši využiteľnosť živín z potravy prirodzeným spôsobom, zníži sa potreba ich nahrádzania rôznymi vitamínovými doplnkami a viditeľne sa zlepší zdravotný stav. Tento prístup, ktorý možno považovať za novú etapu v riešení problémov výživy a tým i celkového zdravia, prináša pozitívne výsledky vo viacerých vyspelých krajinách. Je to posun od riešenia následkov k odstraňovaniu príčin.

Zdroj: MUSCLE & FITNESS - špeciál Výživa 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Fitness  7-8/2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

936 zhliadnutí
Naposledy zmenené 08. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Budeme vás zásobovať tipmi na recepty, tréningami a novinkami zo sveta fitness, wellness, health & beauty.

Kontakty

Telefón: +421 917 611 700

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pridajte sa k nám