Jedálniček

Jedálniček 05. august 2014

AKO JESŤ ZDRAVO V 10 KROKOCH

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Prečítajte si článok o desiatich krokoch, ktorých by ste sa mali držať na svojej ceste k racionálnej výžive.

1 Vzdajte sa rafinovaného cukru vo všetkých jeho formách: cukor je takou anti - potravinou, namiesto toho, aby nám pomáhal na ceste ku zdraviu a lepšej kondícii, cukor všeobecne telu skôr škodí, dokonca sa organizmu pri jeho trávení zbavuje dôležiých vitamínov a minerálnych látok. Nie pre nič za nič sa mu hovorí biely jed.

2 Nebojte sa jedlo dochutiť bylinkami a korením: namiesto toho, aby ste používali omáčku, zápražku a ďalšie nevhodné ingrediencie, dochucujte pokrmy zdravším spôsobom. Najlepšie je vychádzať zo samotnej prírody a z toho, čo nám ponúka. Pripravíte nielen chutné ale aj zdravé jedlo. Vezmite si napríklad kurkumu. Toto zlaté farebné korenie používali už starí Indiáni. Pokrmu dodá charakteristickú chuť a naviac podporuje funkciu metabolizmu a posiluje imunitu. Keď pôjdete nabudúce nakupovať, určite sa zdržte v kútiku s korením a bylinkami.

3 Nevynechávajte jednotlivé porcie behom dňa: jedzte pravidelne, jedine tak svojmu telu zaistíte dostatočný prísun všetkých dôležitých živín v pribehu celého dňa. Keď budete jednotlivé porcie (hlavne raňajky) vynechávať, vášmu organizmu budú chýbať výživné látky a súčasne musíte počítať s pomalšou funkciou metabolizmu.

4 Polovicu svojho taniera zaplňte zeleninou: to by pre vás malo byť pravidlom pri každom jedle. Bohužiaľ dnes väčšina ľudí utratí viac peňazí za poplatky v banke než v obchode so zeleninou. Pritom práve zelenina je zdrojom celej rady dôležitých živín, napríklad toľko potrebnej vlákniny, ktorá napomáha správnej funkcii čriev a udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi. Pokiaľ doma nemáte šikovný mixér, určite si nejaký kúpte. Z čerstvej zeleniny totiž môžete pripravovať domáce omáčky, pesto, salsu, tapenády a podobné pochúťky, ktorými skvelo dochutíte mäso

5 Vzdajte sa polotovarov a konervovaných potravín: aj tieto potraviny sú kvalifikované ako anti - potraviny. Polotovary, potraviny a inak spracované potraviny majú výrazne nižšiu výživnú hodnotu. To platí napríklad i pre bielu múku. Mali by ste sa snažiť konzumovať potraviny a ich prirodzenej forme. Pri výbere komplexných sacharidov berte ohľad aj na farbu s ktorou súvisí obsah niektorých živín. Skúste červenú quinou a ryžu natural.

6 Stanovte správne porcie: dávajte si pozor na velkosť porcií, pokiaľ máte na tanieri navŕšenú kôpku hamburgerov, ktroré miznú pod kopou hranoliek, predstavuje to nepochybne pre vašu štíhlu líniu katastrofu. Ale i zdravé jedlo je potrebné servírovať vo vhodnom množstve.

7 Staňte sa "flexitariánom": v strave buďte flexibilní, konzumujte kvaliné bielkoviny kombinované s komplexnými sacharidmi. Je to ideálna kombinácia pre budovanie skvelej postavy i pre posilnenie zdravia. Bielkoviny môžete čerpať zo živočíšnych i rastlinných zdrojov. Vhodné sú napríklad orechy, semienka, sója, chaluhy.

8 Dajte prednosť kvalite pred kvantitou: množstvo konzumovanej stravy je vyjadrené kvantitou, ide o velkosť porcie. Často v snahe získať viav za menej peňazí, vyberáme potraviny na úkor ich kvality. A to nemusí byť vôbec dobré. Vašim cieľom by malo byť chrániť svoju peňaženku a súčasne i zdravie. Vhodným krokom je napríklad nakupovanie sezónnych druhov ovocia a zeleniny.

9 Jedze pravidelne polievky na báze vývarov: v kuchárkach zostavených podľa zásad zdravej výživy nájdete mnoho receptov na najrôznejšie polievky (vývary). Nie nadarmo naše babičky a maminky tvrdili, že polievka je dôležitá. Práve polievka môže byť vhodnou  voľbou napríklad ako rýchla večera. Pamätajte, že domáca polievka je vždy zdravšia a výživnejšia než polievka zo sáčka alebo konzervy. Zdravú domácu polievka si môžete dopriať každý deň.

10 Doprajte si vyvážené raňajky: zabudnite na sladené cereálie a šišky, takéto raňajky nemajú s racionálnou výživou nič spoločné. Radšej si dajte kašu z ovsenných vločiek s čerstvým ovocím alebo miešané vajíčka či omeletu. Zdravé raňajky naštartujú metabolizmus ako keď do Ferrari nalejete vysokooktanové palivo. Jednoduché cukry vo veľkých dávkach telu neprospievaj ani ráno.

Zdroj: FITNESS 5/2010

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

1945 zhliadnutí
Naposledy zmenené 08. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Budeme vás zásobovať tipmi na recepty, tréningami a novinkami zo sveta fitness, wellness, health & beauty.

Kontakty

Telefón: +421 917 611 700

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pridajte sa k nám