Jedálniček

Jedálniček 11. august 2014

OTÁZKY A ODPOVEDE : VÝŽIVA

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Každý z nás má v oblasti výživy a športu veľa otázok, odpoveď na jednu z nich si môžete prečítať tu.

OTÁZKA: Má strava konzumovaná približne 2 hodiny pred zahájením tréningu vplyv na jeho kvalitu?

ODPOVEĎ: Áno má. Veľmi dobre to vedia športovci - profesionálovia, špecializovaní na vytrvalostné športy. Špecificky formulovaná strava sa  tomto období dokonca používa k zvýšeniu výkonnosti. Predovšetkým formulácia predštartovného občerstvenia závisí na charaktere následného výkonu. Krátky ntenzívny tréning v posilňovni je niečo úplne iné než 3 hodiny trvajúci vytrvalostný výkon. Mnoho športovcov si obľúbilo konzumovať pred akýmkoľvek tréningom výhradne jednoduché cukry ( predovšetkým glukózu). Nemusí to byť na škodu v prípade, že máte dokonalý metabolizmus (netrpíte sklonom k cukrovke), cukru skonzumujete maximálne 30 - 45 g a to ešte k tomu v rozpätí medzi 60 - 90 minútami pred zahájením tréningu (výkonu), riskujete, že dostanete hlad. Nikdy v období medzi 60 - 90 minútami pred tréningom nejedzte kompletnú stravu a naviac v obvyklom množstve. Množsvu športovcov však robí problém skonzumovať veľkú "nálož" cukrov - teda tých 45 g (vo forme nápoja), bez toho, aby sa im nedošlo zle od žalúdka. V každom prípade sa však musíte dokonalo rozcvičiť.

Cukry pred tréningom (výkonom)  môžu použiť všetci športovci, korých výkon je postavený na sile a silovej vytrvalosti, to znamená začínajúc tréningom v posilňovni a končiac kolektívnymi hrami. Cukor totiž dokáže vyvolať pocit pohody a súčasne "zbystriť mozog", predovšetkým pokiaľ ho kombinujete napríklad s kofeínom, tým docielite zlepšenie pohybovej koordinácie. Z praxe je však známe, že to čo jednému vyovouje, je pre druhého neprijateľné.

Živiny, ktoré zjete vo forme posledného jedla pred tréningom silového typu (až na výnimku vo forme veľkého množstva cukrov), významne neovplyvní jeho kvalitu, pokiaľ samozrejme neuvažujeme o extrémoch v mysle obrovskej porcie akéhosi aj bez následného výkonu obtiažne stráviteľného pokrmu. Väčšina skonzumovaných živín sa totiž nestihne dokonalo stráviť s dostať do miesta svojej premeny a potom ešte do miesta svojho využitia, teda do svalov.

Určite však nebude problém trénovať v prípade, že vaše posledné jedlo ste skonzumovali 4 -6 hodín pred zahájením tréningu. V tú dobu sa už musela normalizovať hladina krvného cukru, bez toho aby naopak poklesla. Pokiaľ ste však získali negatívnu skúsenosť v tom zmysle, že tak dlhý časový odstup tréningu od jedla vedie k pocitu hladu, postačí, keď asi 30 minút pred zahájením tréningu použijete niektorý z cukorných koncentrátov vo forme gélu (napr. CarboGel Profi od Aminostar). Výnimočne si dajte napríklad energetickú tyčinku, nie však Müsli, dokonca postačí, keď z nej zjete len polovicu, teda približne len 30 - 40 g. Môžete si dopriať potešnie vo forme kokejlu z nejakého kvaliného gaineru s nízkym obsahom bielkovín (ale rozmiešajte ho vo vode) v prípade, že vám mliečna zložka koktejlu nerobí problémyv priebehu tréningu (nadúvanie). Na záver pripomienka, zaoberali sme sa prípadom tréningu vyložene silového alebo silovo - vytrvalostného, v priebehu ktorého nie je potrebné skákať robiť premety a podobne.

Zdroj: Výživa v otázkach a odpovediach (kniha) - RNDr. Petr Fořt, CSc.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

876 zhliadnutí
Naposledy zmenené 08. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Budeme vás zásobovať tipmi na recepty, tréningami a novinkami zo sveta fitness, wellness, health & beauty.

Kontakty

Telefón: +421 917 611 700

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pridajte sa k nám