Jedálniček

Jedálniček 18. august 2014

OLEJE, KTORÉ BOJUJÚ S TUKMI

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Neviete, aký olej si vybrať zo širokej ponuky? Tu si môžete prečítať o 4 najlepších a budete sa vedieť lepšie rozhodnúť.

 Ten, kto venuje pozornosť zásadám zdravej výživy, vie veľmi dobre, že voľba správneho oleja vyžaduje často nadštandardné znalosti biochémie. Supermarkety dnes ponúkajú veľké množstvo olejov a nie je ľahké sa v takom sortimente orientovať. Snáď vám nasledujúci článok pomôže vybrať ten najvhodnejší.

1. DOKONALÝ PO VŠETKÝCH STRÁNKACH: PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ - mápriaznivý vplyv na zníženie rizika vzniku srdcových ochorení a obezity. Tento olej obsahuje dôležité antioxidanty schopné bojovať proti celému radu nepriateľov, či už sú to zápaly, uskladňovanie tukov či nadmerné chute. Súčasne podporuje termogenéziu (zvyšuje množstvo kalórií spaľovaných pri trávaní). Najlepší je samozrejme "extra virgin", ktorý vzniká z prvého lisovania oliv a uchováva si najväčšie množstvo anioxidantov. Naviac je olivový olej najbohatším zdrojom mononenasýtených mastných kyselín., známych ako kyselina olejová, ktorá preukázateľne podporuje spaľovanie tukov (za predpokladu nízkokalorickej stravy) a zabraňuje opätovnému naberanie na váhe ä pri udržiavacej diéte). Lepší olej teda skutočne zvoliť nemôžete.

2. BOJUJE PROTI TUKU NA BRUCHU: KOKOSOVÝ OLEJ - hoci je tvorený prevažne nasýtenými tukmi, kokosový olej si v zdravej strave získal veľmi pevné postavenie, pretože paradoxne podporuje odbúravanie ukov. V rámci jednej štúdie boli pozorované ženy, ktoré v suplementovanej forme prijímali kokosový olej. Prišlo u nich k úbytku tukov v oblasti brucha a k nárastu "dobrého" HDL cholesterolu. Ich výsledky boli lepšie než tie, ktoré dosiahli ženy konzumujúce olej sójový alebo olivový. Pozitívny vplyv na partie brucha má kokosový olej najskôr preto, že je tvorený hlavne triglyceridmi so stredne dlhým reťazcom, ktoré sa ĺahko oxidujú v pečeni a sú ihneď premenené na energiu. Jedna kanadská štúdia preukazuje, že pravidelná konzumácia kokosového oleja môže podporiť schopnosť využitia nasýtených tukov vo forme energie. Nasýtené tuky v tomto oleji teda rozhodne nie sú tak zlé, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.

3. PRE VŠESTRANNÉ VYUŽITIE: KANOLOVÝ OLEJ - fľaša kanolové oleja má vo vašej kuchyni svoje miesto rovnako ako čierne koktejlové šaty v skrini. Tento všestranne použiteľný olej má teplotu rozkladu na 220 stupňoch, je teda stabilný i pri tepelných úpravách vyžadujúcich stredne vysoké teploty, ako je smaženie, pečenie a praženie. Naviac ma kanolový olej najnižšiu hlainu nasýtených tukov zo všetkých dostupných druhov olejov. Dokonca je to jeden z mála olejov, ktoré obsahujú úctihodnú dávku omega-3-mastných kyselín - kys. alfa linolovej. Je teda skutočne ideálny pre vyznávačov zdravého životného štýlu.

4. STAČÍ PÁR KVAPIEK: OLEJ Z ĽANOVÝCH SEMIENOK - obsahuje tri esenciálne omega-3 tuky - kyselinu alfa-linolenovú (ALA), eicosapentovú kyselinu (EPA) s docosahexaenovú kyselinu (DHA). Tento olej zlepšuje funkciu mozgu, chráni naše srdce a pôsobí prevenívne proti mnohým chronickým ochoreniam. Pokiaľ sa do svalových buniek dostáva viac omega-3 tukov, máte vyšší energetický potenciál. Omega-3 tuky totiž nie sú ľahko uskladniteľné v tukových rezervách.  Olej z ľanových semienok vám umožní nároky na omega-3 mastné kyseliny dostatočne pokryť. V jednej lyžici obsahuje 8 gramov ALA a v žiadnom prípade neplatí to, čo sa tvdrilo skôr, že esenciálne tuky musíme získavať len konzumáciou rybieho mäsa alebo rybích olejov.

STRIEKAJTE, NENALIEVAJTE: bez ohľadu na to, aký olej si vyberiete a na aké jedlo ho budete chcieť používať, vždy ide i kalorickú bombu. Jedna lyžička oleja má asi 40 kalórií a jedna polievková lyžica 120 kalórií. Je peto potrebné naučiť sa používať oleje, aby pre vás nepredstavovali diétnu katastrofu.  Z tohoto pohľadu je vždy lepšie používať oleje v spreji.

 

Zdroj: FITNESS 6/2010

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

1133 zhliadnutí
Naposledy zmenené 08. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Budeme vás zásobovať tipmi na recepty, tréningami a novinkami zo sveta fitness, wellness, health & beauty.

Kontakty

Telefón: +421 917 611 700

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pridajte sa k nám