Jedálniček

Jedálniček 25. august 2014

JEDZTE PODĽA ŠPORTU

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Stará známa pravda, ktorú nám poradcovia na výživu a športovci "otrieskavajú" o hlavu už nejaký ten piatok, je veľmi jednoduchá - najlepšie na udržanie sa vo forme je skombinovať pravidelný šport s vybalansovaným zdravým jedálničkom. Dramatické naberanie hmotnosti a následné rýchle chudnutie je nezdravý modelm ktorý telo zaťažuje a stresuje. Znie to veľmi jednoducho, ale ako na to?

Nezáleží veľmi na tom, akému športu sa venujete, s trochou úprav môžete svoj jedálniček vyladiť tak, aby vaše telo dostávalo všetko, čo potrebuje, a vtedy, keď to potrebuje, a vy sa tak vyhnete návalom vyhladovaného prejedania. Či už si radi užijete víkendy v sedle bicykla, ranné behanie alebo večery vo fitku, vždy je spôsob, ako si upraviť jedílniček na mieru tak, aby vás váš tréning a strava zmenili na štíhleho športovca.

BEHANIE: Ak chcete zredukovať svoju telesnú hmotnosť, behanie je jedna z najlepších aktivít, ktorou si k želanej postave môžete pomôcť. Behaním totiž spálite veľké množstvo kalórií, pretože musíte prekonávať gravitáciu a pri každom kroku dvíhate celú svoju telesnú schránku. Avšak behanie samo o sebe ešte nie je žiadnou zárukou, že sa v zrkadle budete pozerať na svoj štíhlejší obraz. Ako teda dať svojmu telu formu, ktorá bude podčiarkovať váš aktívny životný štýl?

Tak ako to je pri akomkoľvek inom športe, ak chcete schudnúť, musíte behanie skombinovať s dobrým jedálničkom. Vonku za oknami behá veľa bežcov s nadváhou. Môžete ich vidieť pravidelne ťapkať dole ulicou, ale ani po polroku nevyzerajú štíhlejší. Sú to tí, ktorí to s kalóriami preženú pred behom, zbytočne dopĺňajú energiu počas behu a ich jedálniček je preplnený sacharidmi. A veľmi veľa z nich využíva behanie ako prostriedok na ospravedlnenie svojich vysokokalorických zlozvykov. Takýmto jedlom sa odmeňujú po tréningu v omylnom presvedčení, že spálili dosť na to, ab si mohli dopriať hocičo, po čom ich chuťové poháriky zatúžia. Ak vaa jedniná aktivita je 45 - minútový beh o siedmej večer, ale raňajky a obed sú plné sacharidov, nečakajte, že vaše tukové vankúšiky budú na ústupe. Ideálne je, keď si svoje behy naplánujete tak, aby sa dobehnutie domov prekrývalo s časom "normálneho" jedla. Vtedy nebudete mať potrebu pchať do seba kalórie navyše. Totiž na to, aby ste v pohode dobehli 45 - minútový tréning, si s prehľadom vystačíte so sacharidmi uloženými v pečeni a vo svaloch. Až pri behoch nad 75 minút by si váš organizmus mohol žiadať niečo navyše, ale aj to nie až toľko, koľko by ste si pravidelne mohli myslieť. Výhodou behu je, že naštartuje váš metabolizmus a ten si drží svoje zvýšené obrátky ešte niekoľko hodín po tréningu, zatiaľ čo sa orgaizmus regeneruje. Navyše, vďaka pravidelnému tréningu bude váš metabolizmus rýchlejší, dokonca aj keď budete oddychovať.

CYKLISTIKA: Ešte sa pamätáte na svoje novoročné predsavzatia? Nebola tam náhodou aj redukcia telesnej hmotnosti? Patrí medzi najobľúbenejšie a zároveň najťažšie udržatelnejšie. Nadváha je totiž jednou z najväčších prekážok pri zepšovaní svojej kondície a výkonnosti. Berie nám energiu, spomaľuje nás, má negatívny vplyv na výkonnosť a stresuje kĺby. Zlepšenie vašej stavby tela tréningom a stravou vám pomôže zdvihnúť pomer sily k hmotnosti, vďaka čomu budete môcť trénovať tvrdšie.

Pri ceste za nižšou hmotnosťou je najlepšie zamerať sa na vysokokvalitné potraviny, pretože tie majú vysokú nutričnú hodnotu a nízky obsah kalórií. Jedenie málo a často môže nakopnúť metabolizmus, čiže bude spaľovať viac kalórií. Taktiež to znižuje apetít a zabraňuje prejedaniu sa. Ieálny čas na jedlo pred bicyklovým výjazdom je dve až štyri hodiny dopredu - mali by ste prijať 100 g sacharidov. Počas aktivity spálite viac kalórií a znížite množsto tých, ktoré si telo uloží. Jedenie skoro po výkone je tiež dobrý zvyk. Dôležité je dodať, že prijatá energia sa nebude ukladať ako tuk. Dôležitý je aj tréning, vo všeobecnosti sú medzi trénermi a športovcami dva prísupy: vysokointenzívny tréning alebo dlhé tréningy v ľahkej inenzite. Samozrejme vášmu tréningu len prospeje, keď zaradíte obidva druhy tréningu.

PLÁVANIE: Pri plávaní je potrebné svoj jedálniček a jeho načasovanie zvážiť ešte precíznejšie. Správne skombinovanie výživy je kľúčom k tomu, aby ste aj pri ľahkom kondičnom plávaní vydolovali maximum z času stráveného vo vode. Vášmu telu trvá tri hodiny, aby strávilo potravu, ktorú zjete obzvlášť ak ide o hlavné jedlo. Takže ak ste jedli hodinu pred tým, ako ste skočili do bazéna, nemusí to dopadnúť práve najlepšie.

Problém s plávaním je, že svoje telo hodíte do studenej vody, takže vaša telesná teplota klesne. Zároveň sa snažíte stráviť svoje sposledné jedlo, zahriať a naraz hýbete rukami a nohami, na telo to je to celkom dosť procesov. Ísť do bazéna s prázdnym žalúdkom je rovnako nedobré ako ísť plávať plný. Náročným tréningom sa však ešte celý príbeh nekončí. Najdôležitejšie obdobie z hľadiska výživy prichádza práve po tréningu, keď sa začína regenerácia. Navyše to čo zjete 15 až 45 minút po aktivitem ovplyvní to, aký výkon podáte na ďalšom tréningu.

 

Zdroj: RELAX 4/2014

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

1080 zhliadnutí
Naposledy zmenené 08. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Budeme vás zásobovať tipmi na recepty, tréningami a novinkami zo sveta fitness, wellness, health & beauty.

Kontakty

Telefón: +421 917 611 700

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pridajte sa k nám