Rady a cviky

OTÁZKY A ODPOVEDE: MÁ NADMERNÉ SLADENIE VPLYV NA ŠPORTOVÝ VÝKON?

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ako sa stravovať, užitočné otázky a odpovede.

OTÁZKA: Má nadmerné sladenie vplyv na športový výkon?

ODPOVEĎ: Faktom je, že významný príjem cukrov je nevyhnutný pre športovcov, zameraných vytrvalostne a snáď ešte pre tých, ktorých výkon je rýchlostne a silovo vytrvalostný, čo môžu byť už známe kolektívne športy a ich tréning, zameraný objemovo. 

Nadmerný príjem cukrov je situáca, ktorá veľmi provokuje k činnosti inzulín a pokiaľ sa nadmerný príjem opakuje viackrát denne, potom vzniká stav chronického hyperinzulinizmu - stav veľmi škodlivý. Nie preto, že by hrozil rozvoj cukrovky, ale preto, že riskujete vzosup telesnej hmotnosti v dôsledku intenzívnej tvorby tuku. Nadbytočný cukor totiž musí byť nejakým spôsobom spracovaný (pokiaľ nie je využitý k tvorbe energie), inak by veľmi stúpla hladina krvného cukru - nezostáva nič iné, než z nej spraviť tuk.

Cukor je síce živina, ktorá prináša energiu, ale hlavne je to živina svojim spôsobom návyková, pretože vyššia hladina cukru vyvolá pocit uspokojenia - ale to len do tej doby, kým príde k poklesu (pokiaľ ste zdraví, to znamená, že reagujete správne vyplavením potrebnej dávky inzulínu), teda k stavu, ktorý sa nazýva "hypoglykémia". V tejto situácii príde k vyvolaniu pocitu hladu a k potrebe ďalšieho jedla, či konzumácii ďalšieho cukru. Bludný kruh sa uzatvára.

 

Zdroj: Výživa v otázkach a odpovediach - RNDr. Petr Fořt, CSc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

      

 

 

 

 

 

 

1074 zhliadnutí
Naposledy zmenené 09. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY