Rady a cviky

POHYB je vášeň 12. september 2014

Nesprávny tréning, čo hrozí svalom?

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

"Naše svalstvo, ktoré vidíme ako sa nám napína pod pokožkou, sú vlastne zvláštne struny tela natiahnuté na kostiach a udržiavajúce schopnosť pohybu, vzpriamený život organizmu aj správnu harmóniu duše."

Človek sa snaží prirodzenú svalovú sústavu rozvíjať pohybom. Hlavne samoukovia si môžu nesprávnym cvičením ublížiť. Ľudia robia v posilňovni naozaj veľa chýb. Nevedia, aké svaly majú pri cvikoch zapájať. V lepšom prípade si takýto človek privodí svalovú horúčku, v horšom zranenie. Svalová sústava je aktívna zložka pohybového ústrojenstva tvorená priečne pruhovanými svalmi. Zaisťuje rýchle a zložité pohyby človeka. Väčšina kostrových svalov neochabuje ani v pokoji, udržujú takzvané pokojové napätie, ktoré zaisťuje polohu tela. Kostrové svaly sú aj zdrojom tepelnej energie, ktorú vyrábajú pomocou svalového chvenia. Podľa tvarov sa rozlišujú svaly dlhé, ktátke a ploché, podľa stavby jednoduché a zložité. Svalová sústava sa delí a svalstvo hlavy, trupu a končatín. Je tvorená asi 600 svalmi. Priečne pruhované svaly tvoria u normálne vyvinutého muža asi 36%  telesnej hmotnosti, u ženy asi 32%.

Poranenia svalov patria medzi najčastejšie zranenia pri športovej aktivite rôzneho typu. V kolektívnych hrách sa 90% vštkých svalových poranení vyskytuje v štyroch najväčších svalových skupinách: hamstringy (zadné svaly stehna), adduktory (priťahovače) stehna, m. quardiceps a m. gastrocnemius. Je preto nevyhnutné správne vyhodnotiť druh poranenia, zvážiť liečbu a prognózu, rovnako tak však aj špecifické zaťaženie a tréning.

Svalová horúčka a únava býva následkom kvalitného a náročného tréningu , pri vhodne zvolenom realistickom programe záťaže a a odpočinku je odstrániteľná. najmä v rámci zakomponovaného procesu regenerácie a rehabilitácie. Ako svalová horúčka sa označuje chorobný stav, ktorý vzniká po veľkom, neprimeranom a najmä neobvyklom telesnom zaťažení. Častejšie sa svalová horúčka vyskytuje u športujúceho po dlhšej tréningovej prestávke, najmä v priebehu prvých dní naberania kondície. Zhoršuje sa v priebehu pár hodín a najťažšia býva na druhý deň, keď sa postihnuté svalové skupiny po nočnom odpočinku ťažko rozhýbavajú. A tak ako pri každom vzniknutom zápale alebo aj minimálnom poranení svalstva sú ns rýchle uzdravenie a regeneráciu potrebné enzýmy likvidujúce kyselinu mliečnu, aminiak, močovinu, ale najmä vysokú hladinu uvoľnenej kreatínkinázy, ako aj prípravky zabezpečujúce lepšie prekrvenie. Liečbou je odpočinok, dlhší spánok, chladivé obklady alebo kúpeľ vo vírivke a relaxačná masáž. Žiadna sauna ani horúce zábaly nepomôžu.

Svalové kŕče - exituje veľa možností vzniku náhleho a zvyčajne dosť bolestivého svalového stiahnutia, ktoré trvá niekoľko sekúnd alebo aj minút. U zdravého športovca môže byť príčinou neobvyklá poloha pri spánku alebo náhle dtrhnutie zo sna s následkným prudkým pohybom  podchladeného svalstva.  ku vzniki svalových kŕčov dochádza často aj u jedincov s plochými nohami a inými konštrukčnými poruchami chodidiel, "kŕčovými" žilami, po zraneniach dolných končatín a následných zápaloch. Silné stiahnutie svalstva môže byť aj signálom chorobne vyklenutých medzistavcových platničiek s útlakom nervových koreňov, svalového ochorenia, začínajúcej sa cukrovky, zlej činnosti štítnej žľazy alebo užívania návykových látok či liekov na znižovanie hladiny choleserolu. Na odstránenie kŕčov je vhodné užívanie výživových doplnkov - lykopén, koenzým Q10, L - arginín, Ginkgo biloba, magnézium, kalcium.

Samoukovia si môžu nesprávnym cvičením ublížiť. ľudia v posilˇovni robia naozaj veľa chýb. Pre ľudí, ktorí nemajú veľa skúseností je tréner veľmi vhodný. Cvičenie je oveľa efektívnejšie a cielenejšie, keďže je prispôsobené potrebám a zdravotnmému stavu klienta.

 Zdroj: Relax august/september 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

      

 

 

 

 

 

 

1218 zhliadnutí
Naposledy zmenené 09. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY