Rady a cviky

OTÁZKY A ODPOVEDE: Čo by som mala jesť, keď chodím pravidelne behať?

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ako sa stravovať, užitočné otázky a odpovede.

OTÁZKA: Čo by som mala jesť, keď chodím pravidelne behať?

ODPOVEĎ

Sacharidy - priatelia bežcov

Prvých 15 minút spaľujete glykogén, uskladnenou formou sacharidov. Zhruba nasledujúcich 20-25 minút budete ešte využívať ako zdroj energie sacharidy, ale postupne bude vaše telo prechádzať na tuky, resp. tukové rezervy. Každopádne teda musíte prekonať dobu prvých 15-25 minút, než organizmus prvýkrát siahne po uložených tukoch. Sacharidy by mali tvoriť 60-65% stravy bežcov. V dňoch tréningu by ste mali konzumovať predovšetkým komplexné sacharidy (tzn. celozrnný chlieb, ryžu natural, celozrnné cestoviny apod.) a vlákninu. Pokiaľ sa ale pripravujete na maratón, zvoľte dva dni pred závodom skôr stravu s nižším podielom vlákniny, aby ste sa vyhli tráviacim problémom v priebehu samotného závodu. V takomto prípade sú vhodnejšie ľahko stráviteľné sacharidy, ako je ovocie (jahody, slivky, pomaranče, broskyne, melóny), raciolky alebo biele pečivo, prípadne cereálie s nízkym obsahom vlíkniny.

Tuky a bielkoviny

Hrajú taktiež dôležitú úlohu. Odborníci poukazujú na to, že strava zložená zo 42% tuku zlepšuje výkonnosť bežcov, ktorí týždenne zabehnú zhruba 35km. Zaraďte preto do svojho jedálnička olivový olejm orechy, semienka a ryby, čo sú zdroje kvalitných tukov. Zhruba 20-25% kalorického prijmu by malo byť tvorených týmito vhodnými tukmi. Bielkoviny by mali tvoriť asi 15-20% celkového kalorického prijmu. Snažte sa vždy voliť tie najjednoduchšie stráviteľné zdroje, ako sú ryby, hydinové mäso a vajcia.

Najdôležitejšie jedlo

Je dôležité, aby ste každý deň konzumovali vyváženú a zdravú stravu, zvýšenú pozornosť však venujte porcii bezprostredne po tréningu. Po tréningu nastáva zhruba 30 minút trvajúce obdobie, behom ktorého dochádza k  zvýšenému ukladaniu glykogénu. V tento čas je preto najlepšie konzumovať 100-300 kalórií v nasledájúcom zložení: 80% jednoduchých sacharidov a 20% bielkovín. Tým si zaistíte optimálne doplnenie svalového glykogénu. Pokiaľ by ste behom tejto pol hodiny nedoplnili energiu, už taká výnimočná príležitosť nenastane a hrozí, že pri ďalšom tréningu nebudete mať dosť síl. Jednoduché cukry sa trávia rýchlejšie než komlexné sacharidy, čo je v daný okamžik naozaj veľmi dôležité. Z tohoto dôvodu sú jednodúché cukry základom potréningového jedálnička, aj keď v inú dennú dobu sa im skôr vyhýbame.

 

Zdroj: Fitness 6/11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

1295 zhliadnutí
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY