Rady a cviky

Nová dimenzia horolezectva

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aj šport podobne ako všetky oblasti života, prechádza vývojom. Horolezectvo znamenalo kedysi výlučne lezenie na skalách rôznych obtiažností a výšok. V súčasnosti sa tento extrémny šport preniesol z hôr do miest a vďaka lezeckým centrám s umelými stenami sa stal dostupným pre všetkých záujemcov o pohyb po vertikále. Výhodou centier je okrem iného aj to, že v nich môžete športovať bez ohľadu na ročné obdobie či počasie. pre niektorých lezcov sú tieto centrá miestom, kde cibria svoju lezeckú techniku pred samotným výkonom v horách, pre iných sú cieľom, pretože sa špecializujú na zvládanie extrémnych ciest na umelej stene  a konfrontujú sa na súťažiach a sú aj takí, pre ktorých je to zábava, spestrenie športovej činnosti.

Šport pre každého: Lezenie na umelých stenách je vhodným doplnkovým športom, pri ktorom si užijete napätie aj zábavu. Venujú sa mu rovnako ženy ako muži a začať s ním možno pod vedením trénera už v detskom veku. Na umelých stenách sa lezie pre zábavu, ale aj súťažne. Tieto steny sa nachádzajú poväčšinou v halách, ich výška sa pohybuje od 4 metrov(bouldering - lezenie bez istenia s dopadom na žinienku) až po cca 15 metrov pri lezení s horným istením lanom. Začiatočníci lezú pod dohľadom skúsených lezcov - trénerov, ktorí ich naučia čistej technike a isteniu.

Precvičte celé telo: Lezenie je šport, rozvíjajúci celé telo, preto je vhodný pre ľudí, formujúcich svoju postavu. Keď pozorujete lezcov zistíte, že do pohybu zapájajú prakticky súčasne ruky, nohym chrbát aj brucho a precvičujú tak a formujú problémové partie tela. Pri lezení rozvíjate nielen silu, ale súčasne sa naťahujete, trénujete rovnováhu, posilňujete kardiovaskulárny systém, zlepšujete koordináciu pohybu, rovnováhu a posilňujete aj psychiku.

Hormóny šťastia: Prekonávanie problémov, prelezanie steny a výstup na jeho vrchol naplní človeka nadšením. Takýto zážitok spôsobuje vyplavovanie hormónov šťastia, ktoré zaplavujú telo ešte dlho po doznení zážitku a garantujeme vám, že sa nebudete vedieť dočkať ďalšieho tréningu. Lezenie je ideálne aj na odbúranie stresu, napríklad po psychicky vyčerpávajúcom pracovnom dni.

Kolektívny duch: Horolezectvo ako také - lezenie na umelých stenách nevynímajúc - je spojené s kolektívom. S výnimkou sólového lezenia či boulderingu tvoria tím minimálne dvaja. Ten z dvojice, ktorý lezie sa s dôverou zveruje istiacemu kolegovi, ktorý jeho prípadný pád na lane zachytí. Nezanedbateľné je aj zdielanie rovnakého zážitku, rozprávanie sa o výkone, plánovanie ďalšieho výstupu.

 

 

Zdroj: Muscle & Fitness

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

923 zhliadnutí
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY