Rady a cviky

Zdravie začína vo vnútri

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Keď sa pozrieme hlbšie pod svaly, naše orgány (ladviny, srdce, mozog, pečeň a pľúca) musia tvrdo pracovať, aby udržali celý organizmus v činnosti. Práve vďaka dokonalej súhre všetkých vnútorných orgánov je naše telo schopné zvládnuť náročný tréning aj každodenné povinnosti. A keď už venujte toľko pozornosti svojej fyzickej kondícii, nemali by ste však zabúdať ani na tieto dôležité "súčiastky", bez nich by o skvelej forme a špičkovej výkonnosti vôbec nemohla byť reč.

VÁŠ MOZOG

Mozog je mikromanažérom, jeden z najlepších spôsobov ako sa starať o svoj mozog spočíva v tom, aby sme ho udržali v pohybe. Keď trénujete zvyšuje sa prísun kyslíka do mozgu, čo umožňuje jeho optimálnu funkciu. Následne dochádza k zlepšeniu pamäti, sústredeniu i mysleniu. Samy vidíte, k čomu hodinka strávená v posilňovni napomáha. Priaznivý vplyv má aj tréning vonku pod šírim nebom, ten môže podporiť pamäť až o 20%. Sadnite si teda na bicykel, skúste lekcie jógy usporiadané vonku alebo si cez víkend zájdite k vode. Pre rozvoj nervových vlákien v mozgu sú potrebné mastné kyseliny. Dajte si k raňajkám hrsť vlašských orechov.

 VAŠE ĽADVINY

Sú filtrom a pokiaľ im chcete preukázať láskavosť, tak pite veľa tekutín, aby ste podporili hydratáciu. Hydratácia tela je pre funkciu ľadvín veľmi dôležitá a aj vďaka nej je je následne možné udržať vyváženú hladinu krvných minerálov. Ľadviny taktiež regulujú hladinu elektrolytov, v okamžiku dehydratácie dochádza k elektrolytovým abnormalitám, čo môže vyústiť do kŕčov a bolesti svalov (vo vážnejších prípadoch potom k poruchám srdcovej činnosti). Množstvo vody, ktorú potrebujeme závisí na mnohých faktoroch, ale každopádne venujte pitnému režimu väčšiu pozornosť v tepltom počasí, kedy sa viac potíte. Rovnako je potrebné viac piť, keď plánujete náročnejší tréning. Najlepšou kontrolou stupňa dehydratácie je kontrolovanie farby moču, číra farma moču je skutočne dobrým indikátorom.

 VAŠE PĽÚCA

Sú plnými sily, vyhýbajte sa cigaretovému dymu (ako priamemu, tak aj sekundárnemu fajčeniu), ktoré dráždi dýchacie cesty a spôsobuje zápaly + poškodenie buniek v pľúcach. Vzhľadom k tomu, že pľúca ovládajú svaly bránice, potom vám precvičenie svalstva trupu  (napríklad jóga alebo pilates) pomôže posilniť funkciu pľúc. Svalstvo trupu aktivujeme takými cvikmi ako sú vzpory či pozície na všetkých štyroch.

VAŠA PEČEŇ

Je multifunkčná. Nadváha zvyšuje riziko steatózy pečene. Akonáhle sa v pečeni ukladá tuk, dochádza k jej zväčšeniu a v niektorých prípadoch dokonca k poškodeniu pečeňových buniek. Aby ste tomu zabránili, snažte sa strážiť si svoju váhu. V tom prípade, že vám lekár zistil vysokú hladinu triglyceridov snažte sa ich znížiť pomocou diéty a cvičenia. Vyhýbajte sa predovšetkým rafinovaným sacharidom.  Alkohol je pre pečeň toxický a jeho zvýšená konzumácia môže viesť k zápalu alebo permanentnému poškodeniu pečene. Naviac kombincia niektorých liekov, napíklad acetaminophenu, môže pečeň skutočne vážne ohroziť.

VAŠE SRDCE

Srdce je pumpou a taktirž svalom, čím lepšia je vaša kondícia, tým viac krvi prečerpá srdce na jeden "záťah", čo znamená, že nemusíte vynakladať také úsilie, aby tkanivá zásobilo krvou. Pravidelný aerobný tréning, ako je beh, cvičenie na eliptickom trenažéri či inom aerobnom prístroji (zhruba 30 minút niekoľkokrát týždenne) podporuje výkonnosť vášho srdca. Cvičiť by ste pritom mali na 75-80 % svojho maximálneho výkonu. Potom môžete počítať s najvýraznejším kardiovaskulárnym benefitom.

 

 

Zdroj: Fitness 3/12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

      

 

 

 

 

 

 

1100 zhliadnutí
Naposledy zmenené 09. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY