Choďte, vaše telo sa vám poďakuje.

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ženy v produktívnom veku priberajú, pretože sa málo hýbu. A málo sa hýbu, lebo na pohyb majú kvôli kombinácii pracovných a rodinných povinností len minimum časuô štúdie ukazujú, že pre zdravú váhu i prevenciu ochorení, ako je cukrovka, je najužitočnejšia obyčajná chôdza. Ženám i mužom so sedavým zamestnaním prespeje viac než návšteva fitka.

Rýchly životný štýl, veľké pracovné nasadenie a u väčšiny žien ešte druhá domáca smena ukrajujú z množstva fyzickej aktivity. To koľko toho skonzumujeme sa za posledných 20 rokov až tak významne nemení, ale množstvo pohybu klesá, a to asi o 10% na každé desaťročie. Niet divu, že nám v tempe sedavého života naberáme na váhe.

Ako zásadná príčina nadváhy vo viac ako 95% prípadoch je uvádzaný pasívny životný štýl - takzvaná hypokinéza. Pravidelný pohyb ovplyvňuje nielen srdce a nadváhu, ale aj celkovú udatnosť, imunitný systém, práceschopnosť, krvný tlak, diabetes 2. typu a osteoporózu. Na psychickej úrovni pôsobí ako stredne silné antidepresívum a pomáha nám tak k dobrej nálade. 

Ak nieste ochotn aktívne venovať svojmu telu viac času, tak prílišné intenzívne nárazové cvičenie vám môže ublížiť.

Frekvencia cvičení je naozaj dôležitá aj kvôli jeho priaznivému metabolickému efektu, ktorý je krátkodobý. Po 10 až 15 minútach fyzickej aktivity dochádza k prenosu krvného cukru - glukózy - do svalovej a tukovej bunky nezávisle na inzulíne. To priaznivo ovplyvňuje hladinu krvného cukru, tvrdia kadriológovia. Tieto kanály sú však otvorené len krátku dobu, asi 12 hodín. Aby sme udržali náš metabolizmus nakopnutý, je potreba medzi dňami, kedy cvičíme, nezaradiť viac než jeden necvičiaci deň. Európske doporučenia hvoria o 30 minútach stredne zaťažujúcej aktivity denne. Optímálne je zaraďovať cvičenie do čo najviac dní v týždni s maximálnou prestávkou dva dni. Zvlášť dôležité je o pre osoby so zdravotnými komplikáciami, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, srdcovo - cievne ochorenia a rovnako pre tých, ktorí majú genetické predpoklady.

Preto choďte

Chodiť môžeme takmer všetci a všade, beh ohľadu na telesné rozmery. Chôdza je bezpečná a nenákladná, nepotreujete žiadne špeciálne vybavenie. Môžete s ňou začať bez ohľadu na svoju fyzickú kondíciu hneď. Práve počet prejdených krokov za deň je jednou z používaných škál pre hodnotenie fyzickej aktivity. Ak prejdete menej než 7500 krokov denne, váš spôsob života je málo aktívny. Na mieste je zúfať ak prejdete menej ako 3000 krokov za deň. Ideálne je zdolať 10 000 krokov. Z reality bežného dňa vieme, že je to pomerne náročné.

Každý krok sa počíta

Každý z nás je v inej fyzickej kondícii, má iné pohybové predpoklady, iné riziká, ale pre všetkých platí, že pokiaľ zvýšime pohybovú aktivitu o 30% nad súčasné množstvo, priaznivo sa to prejaví na našej zdravotnej prognóze.

Zdroj: Kondice 12/2014 - 1/2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

      

 

 

 

 

 

 

1040 zhliadnutí
Naposledy zmenené 09. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY