Rady a cviky

TABATA a vydržíte viac!

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Tabata je v prvom rade vysoko kardiovaskulárne cvičenie, ktoré sa zameriava na intervalový tréning.

Základom je rytmus:
Aj napriek tomu, že fanúšikovia tabaty často cvičia metódu na špeciálnu hudbu, o hudobnom rytme to nie je. Mali sme na mysli skôr rytmus celéo vykonávaného tréningu. Tabata je totiž v prvom rade vysoko kardiovaskulárne cvičenie, ktoré sa zameriava na intervalový tréning. Cviky určuje špecializovaný tréner, no aplikovať tabatu môžete pri ktoromkoľvek cvičení. Crossfit, Core, funkčný tréning, či dokonca bežecká príprava.
 
Možnosti, kde sa dá systém využiť sú rozmanité, rovnako, ako výber samotných opakovaní. Dá sa dokonca povedať, že metódu možno cvičiť pri akomkoľvek systéme cvikov. Stačí dodržiavať jeden zo základných princípov - 20 sekúnd intenzívneho výkonu a 10 sekúnd oddychu na regeneráciu a relax. Na tento základný model sa následne pridružujú opakovania cvikov. Zväčša ich je šesť až osem pri každom.
 
V praxi to znamená napríklad dvadsaťsekundový šprint s desaťsekundovou chôdzou v šiestich až ôsmich opakovaniach. Keď už sme pri striedaní behu a chôdze, jedným z významných benefitov systému je práve možnosť zacvičiť si ho kdekoľvek - vonku, doma či v posilňovni. Špecializovaný tréner je tu na to, aby ste sa naučili správne vykonávať pohyby, pochopiť celkovú ideu či prijať kvalitnú techniku, ale neznamená to, že bez neho tabatu nezvládnete. Po spomínanom príklade s behom a chôdzou, môžete vyskúšať napríklad skákanie cez švihadlo, skoky na lavičku, či výskoky so striedavým dvíhaním kolien k hrudi. To všetko a množstvo iných cvikov sa dá vykonávať aj na čerstvom vzduchu, napríklad s kamarátom alebo partiou kamarátov.
 
Ak s tabatou začínate zväčša postačí štvorminútový tréning (so spomínaným princípom 20:10 v šiestich až ôsmich opakovaniach) s jedným cvikom, neskôr môžete pripojiť ďalšiu sekvenciu. 20 - 30 - minútové tréningy sú určené skutočne pre pokročilýc a zdatných, nie pre začiatočníkov.
 
 
Medzi najväčšie výhody tabaty patrí nepochybne rýchle a efektívne povzbudenie telesnej výdrže, schopnosť za krátky čas vytrénovať svalstvo a zvýšiť výkon, ako aj redukcia podkožného tuku, ktorá je akousi čerešničkou na torte celej metódy. Tabata dbá na interval oddychu a výkonu, ktorý sa predlžuje či skracuje podľa momentálneho stavu a vitality klienta. Bonusom pravidelného využávania metódy je aj zvýšenie libida, odolnosť voči stresu a väčšia vitalita pri každodenných povinnostiach. Metódu ako súčasť hiit vymyslel istý japonský profesor s cieľom pripraviť národný olympijský športový tím. Tabata sa však ujala natoľko, že ju začali využívať aj samostatne rôzni tréneri, a neskôr aj športovci i laici.
 
 
Vysoká intenzita, ale nie extrémy - dôležitý je pri tabate nielen spomínaný interval, ale aj samotný charakter cviku, ktorý budete vykonávať. Vítané sú najmä čo najkomplikovanejšie cviky, ktoré posilni a zapoja veľký poče svalových skupín. Ide napríklad o drepy s výskokom, kliky so striedavým dvíhaním nôh, prechytávanie fitlopty v ľahu z nôh do rúk a naopak, skoky zo strany na stranu a mnohé iné cviky, ktoré si pokojne môžete nájsť aj na internete spolu s podrobnou inštruktážou o technike prevedenia.
 
 
Tabata je efektívna, pretože:
- vás zbaví podkožého tuku,
- zvýši svalový tonus,
- zlepší výkon, výdrž a vitalitu,
- uľaví od nepätia a stresu,
- zvýši libido,
- vyrysuje svalstvo a vyformuje tak celkovú postavu,
- minimalizuje čas, ktorý cvičením strávite,
- môžete si ju zacvičiť kedykoľvek a kdekoľvek a nepotrebujete k tomu pomôcky,
- napomáha udržať zdravé srdce.
 

Zdroj: FIT štýl 2/2015

3146 zhliadnutí
Naposledy zmenené 16. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY