Vytlačiť túto stránku
FELDENKRAISOVA METÓDA
POHYB je vášeň 18. február 2015

FELDENKRAISOVA METÓDA

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Pridajte komentár medzi prvými!

Väčšina z nás dôverne pozná bolesť v oblasti krčnej, hrudnej či driekovej chrbtice.

 
Za tento stav je zodpovedný hlavne životný štýl. Nedostatok pohybu, nesprávne držanie tela, svalová nerovnováha...
 
Stále viac ľudí bojuje s ťažkosťami pohybového aparátu. Prejavuje sa hlavne bolesťou  či zníženým rozsahom pohybu. Azda najčastejšie sa vyskytuje bolesť b oblasti krčnej, hrudnej či driekovej chrbtice. Za tento stav je zodpovedný hlavne životný štýl. Nedostatok pohybu, nesprávne držanie tela, svalová nerovnováha, ktorú spôsobuje nepoužívanie alebo, naopak, preťažovanie niektorých svalovcý h skupín, si skôr či neskôr vypýtajú svoju daň. Samozrejme nemožno zabudnúť na stres. Práve ten je tiež jedným z kľúčových faktorov podpisujúcich sa hlavne na bolesti chrbta v oblasti krčnej chrbtice.
 
 
Ako problémy s pohybovým aparátom riešiť?
Jedným z najlepších prostriedkov je vhodná a pravidelná pohybová aktivita. Ideálne taká, ktorá je zameraná na obnovenie funkčnosti vlastného tela. K dispozícii je množstvo cvičebných programov, ktoré sa špecializujú práve na ťažkosti s pohybovým aparátom. Medzi najznámejšie patria cvičebné BODY and MIND, metóda SM systém a tiež Feldenkraisova metóda.
 
 
Prečo práve Feldenkraisova metóda?
Ak na pohybe milujete najmä to, že sa dokonale "vyventilujete" pri rytmickej hudbe a domov odchádzate s mokrým tričkom, táto metóda zrejme nebude pre vás ideálna. Naopak ocenia ju tí, ktorí sa chcú pri pohybe uvoľniť a zrelaxovať. Metóda im zároveň ponúka možnosti pochopiť  princípy fungovania vlastného tela a pomocou jednoduchých pohybov obnoviť jeho plnú funkčnosť v bežnom živote, a tým odstrániť nepríjemnú bolesť chrbta, či kĺbov. Navyše, učí, ako pohodlne sedieť či stáť, ako znížiť napätie v rozličných častiach tela a správne dýchať. Jej súčasťou je aj osvojenie si správnych princípov používania vlastného tela. Používa sa aj ako forma rehabiliácie po úrazoch, zraneniach a operáciách. Prináša úľavu aj pri chronických bolestiach.
 
 
Veľmi dôležitá je koncentrácia, vnímanie svojho tela a uvedomovanie si toho, čo robíme. Tvorca tejto metódy Moshé Feldenkrais, dbal hlavne na individuálny prístup k človeku, pretože každý z nás je nenapodobiteĺný originál.
 
Pre cvičiacich je fascinujúce zistenie, ako rozsahom malá pohyb vie vyvolať veľké zmeny v tele.
 
Feldenkraisova metóda sa praktzuje dvoma spôsobmi:
Jedným z nich je tzv. FUNKČNÁ INTEGRÁCIA - je to individuálna práca lektora s klientom pri ktorej sa venuje pozornosť problémovým častiam a prepojeniam v tele, lektor pomáha klientovi porozumieť, ako telo pri pohybe pracuje. Dôraz je kladený na zmyslové vnímanie.
 
Aj pri skupinových lekciách, nazývaných POHYBOM K SEBAUVEDOMENIU sa prejavuje individuálny prístup ku každému klientovi. Hodiny majú síce pevnú štruktúru, ale pohyby sa prispôsobujú momentálnemu zloženiu skupiny a témy jej požiadavkám.
 
 
1175 zhliadnutí
Naposledy zmenené 16. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.