Rady a cviky

Môj prvý TRIATLON

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Rozhodnúť sa ísť na triatlon vyžaduje poriadne gule, znížený pud sebazáchovy a trochu psychickej podpory od kolegov a rodiny, že to nedáš a umrieš pri tom.

V tomto článku sa vám budem snažiť objasniť, čo je to triatlon a ako sa naň dá pripraviť. Od úplných začiatkov človeka, ktorý má nadváhu asi 25 kg, niečo o strave, niečo o príprave a samozrejme ako prežiť triatlon, aj keď ešte nie ste 100% ready.

Ľudia na triatlone sú zvláštna kasta, takí šľachovití, chudí, svalnatí a veľmi motivovaní. Medzi seba nevpustia žiadneho nováčika, spomínajú na predchádzajúce triatlony, Ironmany a iné olympíjske tituly. Triatlon - asi tá najťažia kombinácia troch športov - plávanie, bicyklovanie a beh.

Mal som možnosť zúčastniť sa Karpatského triatlonu túto nedeľu. 1200 m plávanie, 60 km bicyklovanie s prevýšením 1200 m (rozumej 2 veľké kopce) a beh 12 km. Na prvý pohľad sa tieto jednotlivé disciplíny zdajú ľahko zdolateľné. Veď, kto by nezaplával 1200 m (to je približne 50 bazénov), určite ste išli na bicykli do najbližšej dediny 30 km tam a 30 naspäť a už ste vyskúšali nejaký ten Devín beh 10 km, prípadne Spartana 6 km, alebo Farbám neujdeš 5 km. Tak ideme na to! Omyl. Kombináciou týchto troch športov sa vaše telo dostáva do niečoho nepoznaného. Každá disciplína využíva iný druh svalov, iné vybavenie fyzické aj psychické. Triatlon je úplne iný level športu a nepripraveným to patrične ukáže.

Priznám sa, trénovať zľahka som začal asi 2 mesiace dozadu a pri svojich 105 kg som upravil najskôr stravu. To je základ. Zabudnite na mastné a vyprážané jedlá, na fast foody a biely cukor. Ja som išiel o krok v pred a vynechal 90% konzumácie mäsa. Nestal som sa síce zarytým vegetariánom, iba som si povedal, že mäso, vo všeobecnosti živočíšny proteín, škodí človeku pri nadmernej konzumácii. Sú na to desiatky štúdií, ale nemusíte sa nimi riadiť. Za 2 mesiace som dal mäso asi štyrikrát. Stačí ak sladké koly a mastné jedlá vymeníte za kúsok zeleniny, ovocia, strukovín a šalátov. A nebojte sa, že budete mať menej energie, naopak, nikdy som sa necítil lepšie. Po 2 mesiacoch išlo dole 5 kg, no neprestávam. Môj ciel je 85 kg.

Druhé pravidlo zdravého tela je pohyb. Pravidelný pohyb. Výdaj kalórií počas týždňa musí byť väčší, ako príjem kalórií, tam je jednoduchá matematika. Nemyslím si, že teraz treba chodiť všade s tabuľkami kalórií, čítať si celý zoznam ingrediencií a báť sa, čo do seba dať. Vy dobre viete, čo je zdravé a čo je choré jedlo. Toto všetko treba kombinovať spolu so spomínaným pohybom. Zvolil som si plávanie, bicykel a beh. Sú to finančne veľmi nenáročné športy a zapájajú viac ako 95% svalov počas aktívneho pohybu. Problémy s vysokým cukrom a cholesterolom? Po roku zdravého stravovania a pravidelného športovania šokujete aj vášho lekára.

Ako začať? Určite si nedávajte veľké nezdolatelné ciele. Ešte ste nikdy nebehali a máte nadváhu? Začnite rýchlou chôdzou, namiesto behu. Nie je náročná na kĺby a veľmi efektívne spaľuje tuky. Vyskúšajte vašu miestnu plaváreň. 5 bazénov, prípadne 10. Ideálne pol hodinu. Pri peknom počasí, môžete ísť na bicykel. Spoznáte okolitú prírodu a popritom opäť spaľujete tuky. Nič netreba preháňať, každý máme svoje limity. Dôležité je neskončiť s cvičením pri prvej firemnej účtovnej uzávierke, pri prvej dovolenke, alebo PNke. To sú len výhovorky.

Na začiatok bude stačiť 2-3krát týždenne. Akýkoľvek pohyb. Neskôr si môžete pridať na 4-5. Dôležité je, aby vaše telo malo čas na regeneráciu. Spánok aspoň 7 hodín a voľno bez pohybu. Pokiaľ zvolíte sauny a masáže, určite nič nepokazíte.

Ako na triatlon? Pokiaľ ste schopní zabehnúť 8-10 km s priemernou rýchlosťou 6 min/km (každý smart mobil vám vie merať cez rôzne appky - ja používam Run Keeper, ale sú aj Endomondo, Nike Run, Runtastic a iné), viete zaplávať 50 bazénov (1250 m) do 45 min a odbicyklujete 60 km, môžete skúsiť štastie na triatlone. Váš cieľ - dobehnúť, prekonať sám seba, dostať sa na dno svojich síl a možností, zistiť, kde je vaša silná myseľ, keď ju potrebujete.

 

V tejto časti sa budem snažiť popísať desať postrehov na prípravu. Sú to moje osobné postrehy amatéra, ktorý nikdy predtým triatlon nebehal, videl zopár youtube videí a sám trénoval beh, bicykel a plávanie asi tri mesiace (intenzívnejšie asi 2 týždne) pred pretekom.

Top 10:

1. Poznaj trať, ktorou sa triatlon uberá. Naozaj pomáha, ak si vyskúšate naživo zaplávať danú priehradu, alebo jazero. Dajte si tú istú trasu zopárkrát. Plávanie v zelenej vode s vlnami od stovky iných plavcov je úplne iné ako plávanie v čistom bazéne.
Zabicyklujte si celú trasu, nie len časť. Prešiel som si síce Pezinskú Babu, no len do kopca. Ostatnú trať som vynechal. Keď sa mi zdal Biely Kríž ako nekonečný stále do kopca, prial som si, aby som tú cestu prešiel už na tréningu.
Behajte, aspoň 2x do týždňa. Keď zabehnete 8 km s časom okolo 6,5 min/km, tak beh asi dáte. Ale pozor, po absolútnom vyčerpaní plávaním a bicyklovaním, nečakajte, že váš bežecký čas sa bude rovnať tomu z tréningu. Ani zďaleka. Dôležité je dobehnúť bez kŕčov a zranení.
 
2. Vitamíny a minerály. Existujú vo forme malých gélov. Také na vytlačenie do úst. Keď vám vravia, netreba, to dáte aj bez "dopingu", tak nepočúvajte. Asi by to nebralo 99% triatlonistov, keby tieto gély počas pretekov nefungovali. Telo sa počas extrémneho výkonu zbavuje minerálov, solí a iných dôležitých prvkov a nedopĺňať ich by mohlo znamenať celkový kolabs tela. Dobré pravidlo je, jeden gél za 1 hod. Tu som to podcenil tiež.
 
3. Neoprén nadľahčuje. Ako jeden z mála som išiel plávať "natural", a až vo vode som zistil, že by sa celkom zišiel. Máte ľahšie telo a suché cyklistické oblečenie pod neoprénom. - podcenené
 
4. Bicykel a prevody. Každý bicykel má svoje prevody. Pokiaľ sú kolieska malé, na kopcoch vás dostihnú. Tam by sa hodili veľké. Znova opakujem, poznaj svoju trasu. Čo sa týka samotného bicykla, tak hlavne, aby bol dobre nastavený, nemusíte mať najdrahší karbonový bicykel na dokončenie triatlonu.
 
5. Čapicu, alebo šatku pod helmu. Inak sa pripravte na litre potu, ako vám steká na tvári. Nič príjemné.
 
6. Zaregistrujte sa a zaplaťte včas. Organizátori nemajú radi oneskorencov, uľahčíte im prácu, ak budú vedieť, koľko ľudí sa chystá prísť.
 
7. Gumička a číslo na pás. Túto pomôcku som ani netušil, že potrebujem. Závodné číslo pri bicyklovaní sa necháva vzadu na tričku, ale pri behu je vpredu. Ťažko sa vám to vymieňa medzi etapami. Gumičku s držiakmi na číslo iba presuniete okolo pásu.
 
8. Stop time. Výhodou Karpatského triatlonu pre amatérov bolo, že nemal stop time. To je čas, počas ktorého musí pretekár doplávať, dobicyklovať, alebo dobehnúť do cieľa. Pokiaľ sa mu to nepodarí, je out. Tu našťastie nebol a tak som mohol dokončiť celý triatlon s dvojnásobným časom oproti olympijskym súťažiacim.
 
9. Trénujte myseľ. Predstavujte seba samého v cieli s vašou vytúženou medailou. Keď bude v kopcoch najhoršie, dá vám to extra silu.
 
10. Usmievajte sa a užívajte si to až do konca. Radšej dobehnúť ako posledný, než to nedokončiť. Odteraz sa budete už iba zlepšovať.
 
Dúfam, že som motivoval aspoň jedného človeka, ktorý váha, či do toho ísť, alebo nie. Ja osobne, si triatlon zopakujem ešte veľakrát, lebo cesta je cieľ. Alebo to bolo cieľ je cesta?
 
Pre Spaľovne tukov, Alexander H.
 
 
 
1331 zhliadnutí
Naposledy zmenené 16. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY