POHYB je vášeň 25. september 2016

Môj prvý Telekom Night Run 10K

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Na Telekom Night Run som sa prihlásil dosť neskoro. V podstate to bolo deň predtým.

Vnímal som túto akciu už nejaký ten týždeň, predsa len organizátori mali celkom dobrý marketing, plus keď občas čítate nejaký ten športový magazín, tak vám táto akcia nemohla uniknúť. O čo ide, aké sú prvé dojmy, zážitky a atmosféra sa vám pokúsim priblížiť na týchto zopár riadkoch.

Prvé, čo si treba povedať, že 10 km už nie je 500 metrov. Tu už prestáva byť sranda a telo vám to poriadne zráta. V podstate, každý zdravý jedinec s priemernou váhou a kondíciou by mal tento beh dobehnúť. Nejedná sa o maratón, ani polmaratón, takže 10K je tak akurát. Otázne je, či si ho chcete odkráčať, prípadne dať výklus, alebo dáte to toho všetko, čo je vo vašich silách. Ja som sa rozhdol, že už je načase dať 10K pod jednu hodinu. Vždy som sa motal okolo hodiny, ale vždy to bolo nad. Rozumej "vždy" znamená asi 3 mesiace, čo behávam. Som rekreačný bežec a trénujem na veľkú métu. Viem, že dám niekedy maratón. Taký je môj cieľ. Alebo je to cesta? Ale chcem to dať, až keď budem pripravený a teraz som pripravený na maximálne 21 km.

elite group telekom night run

K organizácii

Musím pochváliť organizačný team Telekomu za dobrý 8.ročník. Prvých 7 ma nejako obchádzalo, asi som sa nevenoval behu. Bolo vidno, že organizátori aj sponzori mali dostatočný rozpočet na akciu. Cena 14 EUR online, alebo 16 EUR na mieste bola rozumná, pričom dostanete celkom bohatý starting pack. Môžem akurát vytknúť, že organizátor si nechal "vytetovať" svoje meno na medailu. Privítal by som Bratislava Night Run 2016, a takto s ružovou stužkou a veľkým nápisom Telekom Night Run mám pocit, ako keby som sa zúčastnil firemných hier. No čo už, sponzor si určuje pravidlá a nakoniec aj najväčšie maratóny z major 5 sa už tiež volajú po sponzoroch. Už to nie je New York Marathon, už je TCS New York Marathon, už nie je Londýnsky Marathon, ale už je Virgin Money London Marathon. Taká je doba a musíme to asi akceptovať.

Samotný beh bol dobre zorganizovaný, na každom kroku bolo vidieť oranžové vesty, záchrannú službu, mesto a trať bola dobre oddelená pre bežcov a veľmi vkusne osvetlená a ozvučená. Skoro na každom kilometri bola určitá forma zábavy, či už bubeníci, alebo hudba, prípadne svetelná show. Beh nočnou Bratislavou má už teraz peknú tradíciu a v spolupráci s radnicou a primátorom bolo vidieť, že prispôsobili tomu aj Hlavné námestie v centre, (laserová show) alebo laser z UFO na moste SNP.

ciel telekom night run

K príprave

Ako som spomínal, 10K alebo 10 kilometrov už nie je med lízať. Atmosféra masovej akcie vás strhne, adrenalín sa napumpuje a vy ste pripravení lámať rekordy. Nie nadarmo sa hovorí, že počas maratónov, alebo behov je človek schopný zájsť až za svoje hranice. Čo je celkom nebezpečné, pokiaľ to človek preženie. Na trati som videl zopár bežcov, ktorých odnášali záchranári, ktorí sa nevedeli postaviť, kŕče vedia prísť hocikedy. Na toto je jediný liek. Snažte sa bežať vlastné tempo a hlavne sa dobre rozcvičte. Ja som si dal 20 min prípravu pred behom, rozcvička, rozbeh, dýchanie, naťahovanie. To dýchanie je v podstate asi jedno z najdôležitejších činností, ktoré sa treba naučiť. Plytké dýchanie má za následok pichanie v boku. A to poznáte. Nie je to nič príjemné. Na to je jediný liek, spomaliť a rozdýchať. Našťastie toto sa mi nestalo, i keď už zopárkrát som to zažil. Taktiež nie je veľmi vhodné sa veľa napiť a najesť pred behom. Tu by som osobne poradil aj 4-5 hodín pred štartom nič iba trochu vody. (nie hektolitre).

selfie telekom night run

Na záver

Už teraz viem, že si tento beh zopakujem aj budúci rok. Včera som ho zabehol za 57,25 s primerkou 5,38, čím sa zaraďujeme medzi priemerných bežcov. Pred troma mesiacmi sa mi o takomto čase ani nesnívalo. Limit na dobehnutie Telekom Night Runu bol 1:30, tu by som mal predtým vážny problém. Je možné dosiahnuť čas pod 45 minút budúci rok? Uvidíme, určite sa o to pokúsim. Tí, čo behávate rekreačne, pokračujte. Zabehnite si 4-5x do týždňa, striedajte dĺžky, intenzitu behu aj povrch. (les vs. betón). Strčujte svoje svaly každý večer, ideálny je tzv penový valec. Okdedy ho používam moje lýtka a stehná mi ďakujú. Čas 10K pod 45 min príde sám. Tí čo nebehávate a chceli by ste začať, tak najlepšie je nájsť si partnera. Ideálne, ktorý už má niečo odbehnuté. On si pri vás dá výklus a bude vám počas behu rozprávať a vy pôjdete naplno. Alebo iná možnosť - behajte sami. So sluchátkami, alebo bez. Čo je vám lepšie. O nič nejde, ide iba o vaše zdravie.

casovka telekom night run

 

Uložit

Uložit

K2_TAGS
712 zhliadnutí
Naposledy zmenené 16. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY