Rady a cviky

Spartan Trifecta

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nedávno som dokončil v Liberci v poradí už tretí Spartan race a zaradil sa tak do celosvetového klubu Spartan Trifecta.

Po absolvovaní prvého 'The Sprint' v júni, druhého 'The Super' v auguste a tretieho 'The Beast' teraz v októbri som prekonal sám seba a pozrel sa na absolútne dno mojích fyzických a psychických síl.

Čo je to Spartan a prečo sa ľudia radi plazia v bahne pod ostnatým drátom?

V prvom rade si treba uvedomiť, že celý Spartan je určený pre zábavu. Aj keď sa v ňom robia majstrovstvá Európy a aj svetové šampionáty, je to súkromná akcia súkromnej firmy Reebok ako hlavného sponzora. Tak ako je Ironman (R), alebo hlavné maratóny sveta aj Spartan patrí už dnes medzi top vo svojej kategórii - prekážkový vytrvalostný beh. Spartan race nie je olympijsky šport, no svojou obtiažnosťou by kľudne mohol byť. A nepreháňam, keď poviem, že väčšina z 3000 závodníkov skončila 1.októbra Spartan Beast nad 5 hodín, no boli ak takí, čo to skončili za 10-12 hodín.

Spartan3

Po závode vás bude bolieť celé telo a budete sa celý triasť.

Asi mi v mladosti chýbal armádny výcvik, alebo som rád pozeral filmy s US Mariňákmni alebo US Navy Seals, inak si neviem predstaviť, prečo by som sa mal týrať niekde na svahu a nosiť 50kg vrecia piesku na veľký kopec, prečo by som mal podliezať ostnatý drát ponorený celý v bahne, plávať cez 10 stupňové jazero oblečený a potom mokrý pokračoval cez les, alebo sa šplhal, vešal, rúčkoval cez nespočetné množstvo nasadených prekážok. Vitajte do sveta Spartan Race. Závod, kde samotnú trať zistíte až v cieli.

Spartan2

Pri prvom Spartanovi som mal veľký rešpekt, mal som niečo nabehané v nohách pred štartom, no už to je dobrých 20 rokov, čo som aktívne (rozumej denne) robil nejaký šport. Fyzicky zvládnem zabehnúť 10 km v pohode, tak reku vyskúšam prvý z troch - The Sprint. Bez nejakej zvláštnej prípravy som to zvládol pomerne dobre. Tri hodiny na trati a pokorením 17 prekážok počas cca 10 km trati som si povedal, že to bolo celkom náročné. A potom prišiel Spartan - The Super. Tam, ďaleko v horách vo Valčianskej doline pri Martine sa odohral môj prvý zápas o prežitie. Náročná trasa s prevýšením 2200m (lyžiarske stredisko Snowland) a dĺžkou trate cez 17 km hore a dole kopcom už dala pocítiť, že nie ste na rovinke niekde v Nitre. Cez 25 prekážok počas ktorých to chcete niekoľkokrát vzdať z vás urobí silnejšieho človeka. Nazriete na dno svojich síl a dúfate, že za ďalšiou zákrutou bude už konečne Finish. Nebol. Po skončení sa celý trasiete a skúšate sa prezliecť do suchých šiat. Držíte modrú medailu v ruke, pevne ju stískate, lebo viete, že ste to dali. Máte dve z troch. Na tretiu ani nemyslíte, veď je to až o dva mesiace.

Spartan7

The BEAST.

Alebo netvor v preklade. Nie nadarmo sa mu tak volá. Človek, ktorý to nevyskúša na vlastnej koži a číta tieto riadky, bude mať iba 10% predstavu, čo vaše telo pocíti počas 28 km trati, s prevýšením 1200 m (zasa tie kopce) a prekonaním 34 prekážok. Keď vidíte ako sanitka berie vysilených 2 metrových chlapov, ktorí sa trasú od vyčerpania, pochopíte prečo ste na začiatku podpisovali revers, že idete na vlastné nebezpečenstvo. Trať mala asi 5 záchytných staníc, kde sa podávala voda a iontové nápoje, no bez vlastných power gelov s magnéziom, draslíkom, aminokyselinami a proteínom by ste ďaleko nezašli. Spartan Race je určený pre ľudí so silnou myslou. Veľmi silnou, lebo keď telo a nohy prestanú poslúchať, posledné, čo vás tlačí dopredu je vaša myseľ. S priemerným časom závodu cez 6 hodín dáte telu pocítiť, že na toto nie je stavané a pripravené. Tak prečo ste tam?

Spartan6

Aká je motivácia dokončiť Trifectu? (Spartan Sprint, Super a Beast)?

V mojom prípade to bolo prekonanie samého seba a začatie procesu transformácie. Ono, závodom a prekročením finišovej čiery toto celé nekončí. Skôr začína. Zrazu si cez týždeň idete len tak zabehať, zrazu idete plávať a bicyklovať. Zrazu navštívite posilovňu a pozriete sa na váš obvod pásu a váhu. Akú stravu si denne dávate do tela. Vždy je čo zlepšovať. A Spartan Race vám brutálne a do kosti nastaví vaše zrkadlo. 'You know at the finish line', v preklade 'Zistíte až v cieli' je presným opisom niečoho, čo vás pevne uchopí a už nepustí. Už teraz sa teším na rok 2017 a na nové medaily do kolekcie.

Spartan1

Aroo, Alexander Horváth
Spaľovňa Tukov

847 zhliadnutí
Naposledy zmenené 16. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY