Rady a cviky

Behanie v mínusových teplotách

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Čo budete robiť v sobotu ráno? Máte na výber: a) ležať v teplej posteli b) zabehnúť si 12 km v -5C na Slovakia Ringu. My sme si vybrali za bé.

Musím sa priznať, ráno sa mi vôbec stávať nechcelo. Vyšiel som v pyžame pred dom a tam -7C, zavrel som dvere a šuchol sa naspäť pod paplón. Bolo 8 hodín ráno. Orechová Potôň je slušných 80 km odtiaľto a ešte sa treba registrovať do desiatej ráno a vonku číha mrazivé počasie. Rýchlo som išiel hľadať odborné články, prečo nemôžem ísť behať. Alebo môžem?

A veru našlo sa zobár odborníkov, trénerov a lekárov, čo neodporúča behať v teplotách pod -15C, lebo dávate telu poriadne zabrať, dýchate studený vzduch a svaly tuhnú. Na druhej strane boli zástanci otužovania, skvelej imunity, ktorí tvrdili, že keď to zvládnu lyžiari, bežkári, biatlonisti, tak to zvládnete aj vy. Samozrejme nemal by to byť váš prvý beh v chlade. Je dobré keď ste telu ukázali už zopár mínusových behov a ako tak ho pripravili na 12km. Vitajte v ČSOB Winter Series behu, ktorý je postavený z troch kráľovských behov. Jeden v decembri, jeden v januári a posledný v marci. Organizátori to spravili celkom rafinovane, medaila bude až po absolvovaní všetkých troch. Aj to bola motivácia, prečo som sa prehovoril na takýto zimný pretek. Napokon behávam v lete aj v zime.

Dôležité je vrstvovité oblečenie s funkčným prádlom, dobré rukavice, čiapka a šatka na tvár. I keď sa budete snažiť dýchať cez nos, v zime to veľmi nejde, lebo nos je plný a tak vám nezostáva iné, ako dýchať ústami. A tam je dôležitá šatka cez tvár. Predsa, je lepšie ak vdychujete do priedušiek o niečo teplejší vzduch a zaťažujete menej pľúca. Tenisky si kľudne nechajte svoje obľúbené, nepotrebujete nič špeciálne, kompresné podkolienky a extra ponožky. Dobrá 30 minútová rozvička a ste pripravený na zvládnutie 12 km behu. Čas okolo 1 hodiny je dobrý pre každého amatérskeho bežca. Dať tento beh pod 40 minút sa napokon podarilo iba jednému profíkovi. Gratulujeme.

Druhej série "ČSOB Zimná príprava" sa zúčastnilo úctihodných 466 pretekárov, ktorí súťažili v rôznych disciplínach. Najviac zastúpenia mali 6km a 12km beh a Slovakia Ring bola vhodná trať, lebo merala presne 6km. Finále ČSOB Zimnej série sa uskutoční 4. marca v Elements Resort v Čilistove pri Šamoríne, kde si bežci budú môcť zabehnúť na tratiach krosových majstrovstiev Európy v roku 2017.

Výsledky:

Muži - 12 km: 1. Tomáš Michalec (Predmier) 39:58, 2. Michal Ochaba (BEHAME.sk) 40:14, 3. Peter Wahland (W-team) 41:23, Ženy - 12 km: 1. Jana Škanderová (Run For Fun) 49:23, 2. Viera Závadová (AK Veterán) 51:46, 3. Andrea Walterová (3NT/Dopravoprojekt Run Team) 52:44.

 

Foto zdroj: Beháme.sk a spalovnatukov.sk

2

3

4

5

6

7

8

Uložit

Uložit

Uložit

859 zhliadnutí
Naposledy zmenené 16. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY