Rady a cviky

TOKIO maratón

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Prinášame vám krátku reportáž priamo z dejiska maratónu z Tokia. Dnes sme si zabehli 42.195 km spolu s ďalšími 40 tis. bežcami z celého sveta a prekonali samých seba.

 

Prílet klasika, VIE-PEKING-TOKIO. China Air bola zhovievavá s cenami a už za 500 eur sa dalo dostať priamo do Tokia (prestup v Pekingu). Po 9+3 hodinovom lete, kde ste noc nezažili, ale z dôsledku časového posunu +8 hoď zrazu bolo doobeda, ste rýchlo išli pre svoje štartovacie BIB číslo. Včera, v sobotu deň pred maratónom, bol na to posledný deň. Metro, gigantické, veď ako sa na 36 miliónové mesto patrí, vás zhltlo niekde v bode A a po asi troch-štyroch prestupoch, ste boli v Tokyo Big Seight Toweri, kde sa konalo samotné EXPO. Na ňom bolo asi 10,000 ľudí. V Tokiu si treba zvykať veľmi rýchlo na masu ľudí.

 

Po precestovaní pol Tokia a vyzdvihnutia BIB čísla, spolu aj s intro balíčkom od sponzorov spokojne kráčate unavený na hotel. O 21:00 zaspávate, lebo noc predtým ste nespali. (Ideálne je, keby ste pred maratónom v inom časovom pásme mali aspoň 2-3 dni na oddych. Nám sa to nepodarilo.)

 

Ráno, v deň maratónu, zvonil budík o 6:30, ale nebolo treba, lebo od druhej hodine rána sme sa už "polovyspatí" prehadzovali na posteli. Buď od nadšenia, alebo únavy. Našťastie hotel sme mali iba 3 zastávky metrom od štartu. Takže po raňajkách v hoteli (na menu bolo asi 20 druhov sushi a miso soup - žiadna Európa) sme sa dostali do bodu varu. A tam na vás čakal brilantný tím organizátora, ktorých členov bolo minimálne cez 1000. Všade šipky, záchody, organizátori so šípkami, zasa záchody a všade rady. Tú prvú rada na vstup do areálu cez Gate 2, vyčkalo asi cez 5,000 ľudí, ale išlo to rýchlo, lebo takých brán bolo asi 6. Vo vnútri sa to organizovane hemžilo. Úloha č1: nájsť úschovňu batožiny, úloha č2: nájsť svoj blok J a tam čakať a rozcvičovať sa až do 9:10, čo bol oficiálny štart tokijského maratónu.

 

Po pol hodinovej rozcvičke som bol pripravený (teraz už píšem v jednotnom čísle). Už len behať. A dlho behať. Celých 42 km a nejaké drobné.

 

O nejakých 20 minút po Gun time, som prešiel štartom a vykročil pomalým tempom popod mrakodrapmi centra. Všade živá hudba a neskôr k tomu aj zábavný program. Človek niekedy nevedel, či sa má u niektorej skupiny zastaviť a vypočuť si, alebo bežať ďalej. Japonci sú veľmi pohostinný a slušný národ (po dvoch dňoch antropologického prieskumu). Na krajoch cesty (mimo oficiálnych pitných staníc) vás núkali svojím domácimi pochutinami. Od polievok, až po knedle a zmrzlinu. Kombinácia domáce paradajky a buchta vám pripadala ako rajská záhrada na 30tom kilometri.

 

Už len 12 km. To už sa aj doplazím, povedal som si. Prví keňania a etiópci mali čas 2:03, čo je asi kategória môjho šprintu, ale ja som bol s heslom radšej dobehnúť zdravý a celý ako na nosítkach. (Už mi neniií 25). A veru na každom rohu ich zbierali ako huby. To sú ľudia, čo idú nad rámec svojich síl s vidinou "Personal Best" alebo nebodaj medaily. Aj jedného 50 kg Etiópčana brali na nosítkach. Iba tak pozeral, že nevedel kde je. Telo by behalo, ale hlava dostala reset. V tom lepšom prípade sa človek preberie o 30 min k normálu v tom horšom smrť. A to nesrandujem. Naozaj netreba podceňovať silu 42 km a preceňovať svoje sily. Radšej sa budem zlepšovať o 10 minút ako dostať infarkt niekde ku koncu.

 

Koniec bol spektakulárny. Všetko bujácalo, bubnovalo a spievalo. Počas celý pretekov (keďže bol okruh v meste) stáli diváci a povzbudzovali. Prosto pastva pre oči aj uši. Dobehol som živý a zdravý (čas nie je podstatný) a už teraz sa teším na novú výzvu. Zabehnúť Major 6 bol môj sen, len teraz, keď som si ho splnil, musím (chcem) nájsť nový.

 

Pre Spaľovňu Tukov
AH


 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložiť

734 zhliadnutí
Naposledy zmenené 16. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY