Rozhovory

ROZHOVORY 21. apríl 2016

Cesta varenia, plná kuchárskych úspechov

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Každý mesiac pre vás varí vynikajúce zdravé fit recepty, ktoré pravidelne vychádzajú v našej rubrike Recept mesiaca. Inšpiruje vás a prináša veľké množstvo kulinárskych trikov a nápadov. O kom hovorím? Kto je tento šikovný kuchár? Nech sa páči, niečo viacej o našom šéfkuchárovi Adamovi Klasovi.

Ako si sa dostal k vareniu? Mal si k tomu vždy vzťah? Lákalo ťa to od malička?
Cesta stať nebola u sa kuchárom mňa taká predurčená, ako u tých, ktorí tvrdia, že sa od malička motali po kuchyni. Na druhej strane nemôžem tvrdiť, že som "nezavadzal" pri maminej sukni, keď mne a sestre pripravovala obed či večeru. Neskôr som tiež pomáhal pri príprave. To, či sa stanem kuchárom som sa v podstate rozhodoval až po skončení základnej školy a pri otázke čo bude so mnou ďalej. Až neskôr sa ukázalo, že varenie sa nestalo iba mojou prácou, ale aj koníčkom.
 
Mal si momenty, kedy si ľutoval, že si si vybral túto profesiu?
Ľutoval, to nie! Práca v kuchyni je fyzicky i psychicky veľmi náročná a sú chvíle, kedy je toho naozaj veľa, ale vždy príde nový deň a s ním nová výzva, ktorá ma posúva stále dopredu.
 
Čo je najnáročnejšie na tvojej práci?
Z pozície šéfkuchára môžem povedať, že je určite práca s ľuďmi. Riadiť a mať tím ľudí, v ktorom je po osobnej stránke každý iný, je naozaj náročné. Veľakrát sa zo šéfkuchára stáva tiež psychológ. Potom to je tiež čas, lebo toho nieje nikdy dosť a v neposlednom rade hraje vždy proti mne.
 
Si šéfkuchár, máš svoj tím ľudí, nemal si na začiatku problém so zadeľovaním úloh?
Mám rád, keď som obklopený ľuďmi, ktorí sú alebo sa ich snažím nastaviť na rovnakú profesionálnu hladinu, v akej sa pohybujem ja. Správny tím ľudí je polovica úspechu, pretože aj ten najlepší šéfkuchár je len tak dobrý, ako je dobrý jeho tím.
 
Si perfekcionista , to viem. Máš niekedy také chvíle, že sa ti nepáči, ako druhí odviedli svoju prácu, vieš byť aj prísny?
Áno, jedlo po chuťovej stránke tak i po vizuálnej musí byť na 100%. Sú to drobné detaily, ktoré rozhodujú o výslednom efekte. Stále hovorím, že kuchár musí mať v sebe aj určitú časť umeleckého ducha. Veľa vecí sa dá naučiť, ale niekedy platí, buď to v tebe je alebo nie. Už sa mi to niekoľko krát potvrdilo.
 
Máš dni, kedy chceš len ty sám všetko spraviť, aby to bolo najlepšie ako ty vieš a nechceš pri tom žiadnu pomoc?
Keď mi to čas dovolí, tak sa rád hrám s jedlom, či pri jeho príprave alebo pri samotnom aranžovaní na tanieri. Vzájomná spolupráca s profesionálmi v tomto odvetví znamená pre mňa tiež vždy dobré rozptýlenie a ,,škola“, ktorá ma posúva ďalej.
 
Ak nie si spokojný so svojou hotovou prácou, začneš variť jedlo odznova?
Samozrejme. Hosť, ktorý vie oceniť kvalitné jedlo vie, že si radšej dlhšie počká, ale samotný výsledok bude stáť za to. Samozrejme v takejto situácii je veľmi dôležitá komunikácia medzi hosťom a čašníkom a neskôr aj moja prítomnosť.
 
Aký je tvoj najkrajší zážitok ,,z kuchyne"? A naopak ten najnepríjemnejší?
Niekedy je to iba o pocitoch, keď si po náročnom dni zhodnotíme celý deň a uvedomíme si spokojnosť ľudí. Samozrejme osobný pozdrav priamo do kuchyne, podanie ruky a pocta, to si naozaj vážim.
 
Nakoľko si váženým šéfkuchárom, máš za sebou aj rôzne súťaže a dokonca aj medzinárodné. Aké súťaže vo varení si absolvoval?
V roku 2012 som sa so Slovenským národným tímom zúčastnil kuchárskej olympiády v Nemeckom Erfurte, kde sme získali dve bronzové medaily, za teplú a studenú kuchyňu .V roku 2014 účasť na Culinary World Cup Luxemburg, ako člen národného tímu. Získali sme tiež dve bronzové medaily.
 
Aký je tvoj najväčší kuchársky tromf, ocenenie?
Sú to spokojní zákazníci, ktorí sa opäť vrátia kvôli dobrému jedlu. Čo sa týka materiálnych ocenení, verím, že k tým najväčším sa ešte dostanem.
 
Kde sa inšpiruješ novými kuchárskymi nápadmi?
Stále sledujem svetové kuchárske trendy, ale inšpirácie sa dostavia kdekoľvek a kedykoľvek. Preto si zvyknem písať veľa poznámok, ktoré neskôr pretváram priamo do receptov.
 
Aká je tvoja obľúbená kuchyňa? Čo rád varíš a na čom si rád pochutíš?
Mám rád rýchlu zdravú kuchyňu, napr. mediteránsku: čerstvé ryby, rozmanitá zelenina, červené mäso, veľa byliniek, plno sviežich vôní a chutí.
 
Tvoje najobľúbenejšie jedlo je?
Toho je naozaj veľa, ale medium-rare hovädzí steak s akoukoľvek zeleninou alebo ,,tatarák“ neodmietnem nikdy. Taká domáca fašírka a zemiakový šalát s cibuľou, to ma poteší tiež:-).
 
Ak zhrešíš jedlom, tak je to niečím sladkým alebo si skôr na slané neresti?
Jednoznačne sladké, je to veľakrát veľký boj s odolávaním.
 
Ak by si si vyberal teraz profesiu, bol by to znovu kuchár?
Áno, varenie je vášeň.
 
Čo odporúčaš začínajúcim a súčasným kuchárom?
Pre mladých začínajúcich kuchárov platí iba jedno, škola života zvaná zahraničie. Hlavne treba vydržať a nebáť sa počiatočných neúspechov. Nie iba mladí, ale i mnoho súčasných kuchárov má príliš vysoké ego, čo v konečnom dôsledku v tejto profesii nieje zlé, ale treba vedieť, kde je hranica. Zdravá drzosť je na správnom mieste.

 

BONUS ADAMOVE NAJ !! :-)

Naj ingrediencia : škorica
Naj sladkosť :čokoláda
Naj nápoj : Proteín :-)

Ďakujem za odpovede

Vaša Romi

 

 

997 zhliadnutí
Naposledy zmenené 06. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Spaľovňa tukov je program nielen pre ženy, ktoré sa starajú o svoje zdravie a telo. Vieme, že žiadne zázračné pilulky na chudnutie nefungujú.

Kontakty

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

SME TAM KDE AJ VY