Vytlačiť túto stránku
Pretože byť fit sa oplatí ☺
ROZHOVORY 17. november 2016

Pretože byť fit sa oplatí ☺

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Pridajte komentár medzi prvými!

Manželia Danielka a Ferko, sú aktívnymi nadšencami pohybu a športu. Danielka aktívna žena a Ferko sa k nej časom pridal. Spolu ich vídam na hodinách powerjogy. Veľmi sa teším ak vidím na hodinách rôzne vekové kategórie. Teší ma, že chuť hýbať sa a športovať sa nachádza u ľudí rôzneho veku. V tomto prípade 60+. Klobúk dolu, perfekt. Držím palce... A vy mladší teraz pozorne čítajte, pretože vek je len číslo. Výhovorky odhodiť a poďte do toho!

 

Predstavte sa nám: meno, vek, povolanie

Daniela: 61 rokov, pracujúci dôchodca
František: 67 rokov, dôchodca

 

Čo vás priviedlo k cvičeniu?
Daniela: Od detstva som mala rada pohyb, vyrastala som na dedine takže pouličný volejbal, vybíjaná a na základnej škole ako 12 ročná som sa prihlásila do gymnastického krúžku, ale ten trval len dva roky. Možnosti boli dosť obmedzené. Neskôr hlavne to, že mám sedavé zamestnanie a pociťovala som potrebu vyvážiť to.
František: od skorej mladosti keď sme nemali počítače ani TV robil som všetky športy ktoré sa dali realizovať, ako futbal, stolný tenis, tenis, volejbal, plávanie a v zime hokej na jazere. Po dvoch operáciách nezhubného nádora mi boli všetky kolektívne športy zakázané a joga tá ma vždy lákala.

 

Venujete sa cvičeniu celý život?
Daniela: s malými prestávkami áno. Začínala som klasickým telocvikom ešte v Sokolovni, ale nebolo to asi to pravé. Oslovil ma aerobik a ten so svojim vývojovým trendom ma drží dodnes. Posledné 3 roky ho striedam respektíve dopĺňam cvičením jogy.
František: áno podľa možností a zdravotného stavu ale len pasívne.

 

Robili ste nejaký šport aj vrcholovo či aktívne?
Daniela: nie nikdy.
František: nie len pasívne pre vlastné potešenie.

 

Čo vás udržiava sviežich?
Daniela: keď všetko funguje ako má: radosť z práce, pohybu, stretnutie s príjemnými a pozitívne mysliacimi ľuďmi. Neuveriteľne dobrý pocit po cvičení, keď ste príjemne unavení a dobre sa cítite.
František: akýkoľvek pohyb, práca v záhrade a príjemná spoločnosť.

 

Ako sa motivujete k pohybu, ak nie je práve nálada a chuť hýbať sa?
Daniela: premôcť sa, a myšlienka na stretnutie sa s kolegyňami cvičiacimi, medzi ktorými sa dobre cítim. Sama sa k cvičeniu nedokopem viac mi vyhovuje kolektívne cvičenie, keď viem, že ma niekto správne usmerní. Doposiaľ som vždy natrafila na tie správne inštruktorky, čo je u mňa 50 percent motivácie naviac.
František: vždy som si bol vedomý že telo potrebuje pohyb a čím som starší tým viacej musím telo ohýbať a udržovať mobilné.

 

Vediete vaše vnúčatá k pohybu?
Daniela: samozrejme, a preto sa musíme i my udržiavať vo forme, aby sme nejaký čas s nimi udržali krok,
František: momentálne máme jednu vnučku a tá je tak aktívna a pohybovo nadaná že sme radi keď si môžeme chvíľu odpočinúť.

 

Ako radi relaxujete?
Daniela: keď nie som v pohybe tak sú to krížovky, sudoku, rôzne vedomostné, ale i tanečné súťaže, alebo dobrý film.
František: ak môžem najradšej vnímam krásy sveta a prírody na priamo, ale keď sa nedá uspokojím sa aj sledovaním cestopisov a dokumentami o prírode. Samozrejme že si nenechám ujsť dobrý športový prenos a rád pozerám i vedomostné súťaže.

 

Aký máte najväčší športový zážitok či úspech?
Daniela: keďže som verejne nešportovala tak žiadny. Ale za môj osobný úspech považujem to, že sa môžem hýbať, že ma to baví a mám z toho radosť .
František: v dorasteneckom veku som v prvom futbalovom zápase dal dva góly a vyhrali sme 2:1.V dospelosti som veľmi rád hrával volejbal a na jednom ROH turnaji som dostal diplom za naj vyšší výskok.

 

Ako reaguje okolie na váš aktívny život?
Daniela: Mojim dvom synom sme asi príkladom, pretože ani oni nezanedbávajú svoje telo a tiež športujú. U priateľov a známych sú reakcie rôzne, ale to neriešime. Každý si vyberá takú činnosť, ktorá mu najviac vyhovuje.
František: je to rôznorodé niekto sa mi čuduje niekto mi fandí a myslím si že niektorí závidia.

 

Čo by ste radi odporučili mladším ľuďom, ktorí nemajú taký aktívny pohybový režim ako vy?
Daniela: Asi ich ešte nič nebolí, predchádzajte tomu aktívnym pohybom, verte pomáha to.
František: Je potrebné si uvedomiť že bez pohybu telo stárne omnoho rýchlejšie a človek stráca schopnosť mobility.

 

Akým mottom či citátom sa riadite v živote?
Daniela: Doprajte si všetkého s mierou.
František: pomôž si človeče aj pán boh ti pomôže, tak že keď sa nebudem o seba starať tak nemôžem dúfať že sa to urobí samo.

 

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.
Prajem najmä veľa zdravia a aktívneho pohybu do ďalších rokov.

Romi, Spaľovňa tukov

 

 
 

616 zhliadnutí
Naposledy zmenené 06. december 2018
spalovnatukov.sk

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.